1 aydır takip edilen ticari gemiye düzenlenen operasyonla 242 kilo kokain yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, Güvenlik ve Sahil Güvenlik ekiplerinin Tekirdağ Limanı’nda düzenledikleri uyuşturucu operasyonunda ticari gemide 242 kilo kokain yakalandığını duyurdu.

Bakan Asil, operasyon hakkında toplumsal medya hesabı üstünden yapmış olduğu paylaşımda, “Başarıya ulaşmış bir uyuşturucu operasyonu daha. Güvenlik ve Sahil Güvenlik; bir aydır takip etmiş olduğu ticari gemiye bugün Tekirdağ Limanı’nda operasyon düzenledi. 242 kilo kokain elde etti. Güvenlik İstihbarat, Narkotik ve elbet Sahil Güvenlik birimlerimize alkış” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu: 'Tekirdağ Limanı'nda ticari gemiye düzenlenen operasyonla 242 kg kokain yakalandı'

Sahil Güvenlik Komutanlığı da mevzuyla ilgili bir bilgilendirmede bulunmuş oldu. Izahat şu şekilde:

Uyuşturucuyla savaşım faaliyetleri kapsamında, Marshall Adaları bayraklı Robusta isminde ticari vapur ile uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı istihbaratının elde edilmesi üstüne hareketleri takibe alınan bahse mevzu ticari gemiye Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafınca müştereken operasyon gerçekleştirilmiştir.

Düzenlenen operasyona ilişkin detaylar aşağıda olduğu gibidir:

04 Temmuz 2022 tahinde Brezilya’dan yola çıkan Robusta isminde ticari geminin hareketleri radar sistemleri, hava unsurları ve yüzer unsurlar ile takibe alınmış, hareketleri takip edilen ticari geminin 30 Temmuz 2022 tarihinde Tekirdağ Martaş limanına varmasına müteakip bahse mevzu gemiye Güvenlik Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleriyle müştereken operasyon düzenlenmiştir.

Tekirdağ Limanı'nda 1 aydır takip edilen ticari gemiye düzenlenen operasyonla 242 kg kokain yakalandı

Düzenlenen operasyona, Güvenlik Genel Müdürlüğünden 1 Bulut Altı Vtol (Uçbey), 1 Drone, 1 Dalış Timi, 2 Dedektör Köpek ve Sahil Güvenlik Komutanlığından 1 Sahil Güvenlik Uçağı, 1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 3 Sahil Güvenlik Botu,1 Sahil Güvenlik Dalış Timi, 1 Sahil Güvenli Mobil Radarı, 1 Su Altı Arama Aleti ve 2 Dedektör Köpek iştirak etmiştir.

Vapur içinde ve geminin su altı kesiminde meydana getirilen arama ve kontroller sonucunda ortalama 242 kilo kokain ele geçirilmiştir. Gemide ve deniz çevresinde, su altında ve üstünde meydana getirilen aramalara devam edilmektedir.

Süleyman Asil Tekirdağ 3. Sayfa Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.