184 milyon doları tek seferde çöpe attı, şimdi kent çöplüğünü kazmak istiyor

37 yaşındaki data teknolojileri çalışanı James Howells’in 130 dolar seviyesinden almış olduğu kripto paralar, günümüzde değerlenerek 184 milyon dolar seviyesine ulaştı fakat Howells bu paraların içinde yer almış olduğu diski yanlışlıkla çöpe attı. 2013 senesinde kaybolan diskin bulunması için şimdi hususi bir ekip kuruldu. Tüm gözler ise Howells’in kent çöplüğünü kazmasını istemeyen belediye meclisinin vereceği karara çevrildi.

Howells 2017’de Telegraph’a yapmış olduğu açıklamada, “2013 ortalarında bir temizlik esnasında, o zamanlar birkaç yüz bin pound değerinde olan durağan(durgun) disk yanlışlıkla çöpe atılmış ve mahalli atık sahamdaki genel çöp kutusuna konmuş, peşinden da sahaya gömülmüş” diye konuşmuştu.

Sadece mahalli yönetim, çevresel kaygıları gerekçe göstererek durağan(durgun) diski aramasına izin vermemişti. Ek olarak, projenin milyonlar tutacağını ve diskin kurtarılabileceğinin ya da çalışacağının bile garantisi olmadığını söylemişlerdi. Newport Belediye Meclisi sözcüsü geçen yıl yapmış olduğu açıklamada, “Belediye ek olarak Howells’a ruhsat iznimiz kapsamında kazı yapmanın mümkün olmadığını ve kazının etrafta büyük bir çevresel etkiye yol açacağını birçok kez söylemiş oldu” demişti.

Howells, Newport Belediye Meclisi’ne belirli bir bölgede diski aramasına destek olması halinde parayı paylaşmayı teklif etmek de dahil çeşitli vaatlerde bulunmuş oldu.

Howells şimdi de durağan(durgun) diskin kurtarılmasından elde edilecek gelirin onda birini şehri bir kripto para merkezine dönüştürmek için vereceğini söylemiş oldu.

Data teknolojileri çalışanı ek olarak artık sahayı kazmak adına etkili ve çevreye yararlı bir yöntem için lüzumlu fona haiz bulunduğunu öne sürdü. Howells’ın atık yönetimi, veri çıkarma, suni zeka destekli ayrıştırma ve atık sahası kazısı şeklinde alanlarda uzmanlaşmış 8 kişilik bir ekip kurduğu söyleniyor. Howells ek olarak, düşen Columbia uzay mekiğinin kara kutusundaki verileri kurtaran şirkette çalışan bir danışmanın uzmanlığına da başvurdu.

Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.