40 bin doğumda bir görülüyor! Diyarbakır’da tesadüfen tanı konulmuş olan bebek kurtuldu

DİYARBAKIR’da aile ziyaretine gelen Fiil Işıklı, gebelik kontrolü için gittiği hastanede bebeğinin karnında 40 bin doğumda bir rastlanan kist bulunduğunu öğrendi. Doğum sonrası erken ameliyat edilen bebek sağlığına kavuştu. Işıklı, “Bebeğim, ameliyat olduktan sonrasında taburcu olup eve gittiği gün tekrardan doğmuştu” dedi.

Abone ol

Kütahya’da yaşayan ve dinlence için Diyarbakır’a gelen Fiil Işıklı, rutin gebelik kontrolü için gittikleri Memorial Dicle Hastanesinde bebeğinin karnında 5 santimlik bir kist bulunduğunu öğrendi.

Işıklı ailesi, doğuma kadar sürecin takip edeni için kentte kaldı. Doğum sonrası 7. günde meydana getirilen başarı göstermiş bir ameliyat ile sağlığına kavuşan bebek, ameliyattan 1 gün sonrasında evine taburcu edilerek ailesinin kucağına verildi.

Memorial Hastanesinde görevli Op. Dr. Taner Kamacı, bebekte mezenter kisti denilen bir hastalık bulunduğunu söylemiş oldu.

Anne karnındayken teşhisi konulduğunu aktaran Dr. Kamacı, “Hanım Doğum Uzmanı Dr. Yunus Çavuş tarafınca takip edildi. 29. haftada meydana getirilen ultrason sonucunda karnın içinde bir kist olduğu tespit edildi. Ortalama 5 santimetrelik bir kist vardı. Bu kisttin neyden kaynaklı olduğu belli değildi. Gebelik süresince bizimde takibimizde oldu hastamız. Doğumdan sonrasında hastayı değerlendirdik. Yaptığımız tetkiklerde de karnın içinde ortalama 5 santimlik bir kist bulunduğunu gördük. Sadece bu kisttin kaynağına yönelik ultrason bizlere net bir data vermedi. Acaba yumurtalıktan kaynaklı bir kist midir, bağırsaktan kaynaklı mı, bir duplikasyon kisti midir, karaciğerden kaynaklı bir kist midir? Güvenli olamadık. Büyük bir kist olması ameliyat gerektiriyordu” dedi.

“40 bin doğumda bir ender görülen hastalık”
Hastanın hazırlıklarını yaptıktan sonrasında yedinci gününde ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Kamacı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Kapalı Laparoskopik yöntemle ameliyatını yaptık. Kapalı kamerayla girip baktığımızda hastamızın bağırsaklarından kaynaklı kisttin olduğu görüldü. Laparoskopik yöntem ameliyatla tamamını çıkarttık. Bağırsağına herhangi bir zarar vermeden aldık. Bu işlemden sonrasında hastamızı bir gece yatırdıktan sonrasında ertesi gün şifa ile taburcu ettik. Ortalama 20 ile 40 bin doğumda bir görülen hastalık ender görülen hastalıklardan bir tanesi. Sebebi tam olarak bilinmiyor. Teoriler var fakat kati bir sebebi belli değil. Bildiğimiz bir genetik altyapısı yok. Doğal olarak bu tür hastalıklarda aileyle ilgili yatkınlık oluyor.”

“Altı ay geç gelseydi o kist delinebilirdi”
Gebelik takiplerinin oldukça mühim bulunduğunu aktaran Dr. Kamacı, sözlerini şu şekilde tamamladı: Bu hastalıkların bir çok gebelik takiplerinde tanısı konulamıyor. Maalesef bir çok vakit bağırsak düğümlenmesiyle, bağırsak tıkanmasıyla yada patladıktan sonrasında kistin delinmesiyle daha oldukça büyük yaşlarda; altı aylıkken, bir, iki yaşlarında, kimi zaman erişkin dönemimde çoğunlukla bizlere geliyorlar. Gebelik döneminde tanının konulması sık değil, erken teşhisin konulması bu tür komplikasyonların önüne geçmiş oldu. Gebelik takip edeni oldukça mühim. Bu hastamızda olduğu şeklinde gebelik teşhisi konulmasaydı bu kadar erken ameliyatını yapmasaydık kistin bir duvarı oldukça incelmişti. Altı ay geç gelseydi o kist delinebilirdi.”

“Talih eseri tabip kontrolüne gitme sonucu aldık”
Anne Fiil Işıklı, Kütahya’da öğretmen bulunduğunu, orada tabip takibinde bulunduğunu beyan etti. Diyarbakır’da ailesinin yanına geldiğini ve talih eseri tabip kontrolüne gitme sonucu aldıklarını kaydeden Işıklı, “Talih eseri kistin 29. haftada oluştuğunu öğrendik. Kist oluşunca burada kalmaya, doğumu burada gerçekleştirmeye karar verdik. Taner Hocam ve hanım doğum doktorumuzla gebelik sürecini tamamladık. Ameliyatı da burada gerçekleştirdik. Şimdi de taburcu olduk, geri döneceğiz. Benim için bebek doğduğu gün hayata merhaba dedi sayılmazdı. Şu sebeple stresliydik. Bebeğimizin karnında bir kist var. Süreç ne gerektiriyor bilmiyorduk. Ameliyat olduktan sonrasında taburcu olup eve gittiği gün tekrardan doğmuştu. Hatta bizi arayıp gözün aydın olsun, aslolan şimdi hayırlı olsun diyen akrabalarımız vardı” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.