ABD’de iki eyalette maymun çiçeği sebebiyle acil durum deklare edildi – Sıhhat Haberleri

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) maymun çiçeği salgını sebebiyle acil durum duyuru etmesinin peşinden ABD’nin bir eyaleti ve bir kentinden yeni adım geldi.

Vakaların en sık görüldüğü New York eyaleti ve San Francisco kentinde acil durum deklare edildi.

Ülkede teşhis edilen ortalama 5 bin vakanın yüzde 40’ına San Francisco’nun bağlı olduğu California eyaletinde rastlandı.

San Francisco Belediye Başkanı London Breed, yapmış olduğu açıklamada kentteki vakaların neredeyse 1 haftada 2 katına çıkarak 261’e ulaştığını belirterek, bu mevzuda lüzumlu önlemlerin alınması adına acil durum duyuru ettiklerini kaydetti.

New York Valisi Kathy Hochul da eyalette artan vakalara işaret ederek, bilhassa testlerin ve aşıların hızlandırılması adına bu şekilde bir adım attıklarını bildirdi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Endemik bir virüsün niçin olduğu ender hastalıklardan biri olarak malum maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak suretiyle 2’ye ayrılıyor.

Çoğu zaman hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

DSÖ, 23 Temmuz’da başta Avrupa olmak suretiyle dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Internasyonal Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) duyuru etmişti.

DSÖ’nün 27 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada, 78 ülkeden 18 binin üstünde vakanın doğruladığı, vakaların yüzde 70’ini Avrupa bölgesi, yüzde 25’ini de ABD bölgesinin oluşturduğu bildirilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.