ABD’li ve İngiliz diplomatlardan Türkiye’ye “Ukrayna tahılı” teşekkürü

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ajay Sharma, Türkiye’ye Ukrayna tahılının güvenli şekilde limanlardan ayrılması için gösterdiği çaba için teşekkür etti.

Abone ol

Flake, Twitter’da Ukrayna’dan ayrılan ilk tahıl yüklü geminin İstanbul Boğazı’ndan geçmiş olduğu esnada ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğundan çekilen fotoğrafını paylaşarak, “Türkiye’ye dirimsel öneme haiz tahılların Ukrayna’dan güvenli geçişini elde eden etkili diplomasisi için minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Başkonsolosluğun Twitter hesabından meydana getirilen paylaşımda ise, “Yük gemisi Razoni’nin İstanbul’a gelişini, küresel besin güvenliği krizinin etkilerini azaltma yolunda dirimsel bir adım olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Tahıl ürünlerinin Ukrayna’dan küresel pazarlara güvenle girmesine yönelik diplomatik girişimlerinden dolayı Türkiye’yi kutlarız.” ifadeleri yer aldı.

Bu paylaşım, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği resmi hesabından da tekrardan paylaşıldı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sharma ise Twitter’dan video ileti paylaşarak tahıl yüklü ilk geminin Ukrayna’dan hareketinin peşinden İstanbul’a ulaştığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sadece (Birleşmiş Milletler) BM ve Türkiye’nin geçen ay İstanbul’da imzalanan anlaşmayla sonuçlanan diplomatik çabaları yardımıyla mümkün oldu. Biz bu anlaşmaya Birleşik Krallık olarak büyük ehemmiyet ve destek veriyoruz. Bu diplomatik başarı, besin güvenliğine yönelik tehdidi ortadan kaldırmak ve Ukrayna’ya tahıl ablukasını sona erdirmek için hakikaten fazlaca mühim. Bu yüzden Başbakanım Boris Johnson ve Dışişleri Bakanı Liz Truss, Türk hükümetine teşekkür ettiler. Ben de bu teşekkürlere katılıyorum ve Türkiye’yi kutlama ediyorum. Bu geminin ve takip edecek diğerlerinin güvenli geçişini umuyorum. Bu tahıl anlaşmasının başarı göstermiş olması dünyanın çıkarıdır ve Birleşik Krallık olarak anlaşmanın uygulanmasına destek vermeye devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.