ABD’nin PKK’ya yönerge gönderilmiş olduğu ortaya çıktı! İşte dökümanlarda ortaya çıkan Kandil’e taktikler

ABD’nin PKK’yla olan yakın ilişkisi dökümanlara yansıdı. Türkiye’nin Pençe Kilit operasyonu haberini aldıktan sonrasında Kandil’deki yönetim kadrolarına yönerge gönderdikleri belirlendi.

Abone ol

ABD’nin, 18 Nisan’da süregelen Pençe-Kilit Operasyonu’ndan derhal ilkin terör örgütü PKK’ya ileti gönderilmiş olduğu ortaya çıktı. Kandil’in boşaltılmasını isteyen ABD, teşkilat karargahının da Suriye’nin kuzeyine taşınmasını istedi. Washington’un, TSK’nın Kandil’e kadar ilerleyeceğini hesaplayıp, elebaşlarını korumak istediği belirtiliyor.

Adana’daki PKK/KCK’nın TDÖ yapılanmasına yönelik meydana gelen operasyonda ele geçirilen dokümanlarda meydana getirilen araştırmalarda, Pençe-Kilit Operasyonu öncesi ABD’nin PKK’ya Kandil’i boşaltması ve sözde karargahını Suriye’nin kuzeyinde PKKPYD işgali altında olan Rojava’ya kaydırmasını teklif etmiş olduğu belirlendi.

Dökümanlardan çıktı
Adana’da PKK/KCK’nın sözde Türkiye Demokratik Örgütlenmesi’ne (TDÖ) yönelik 27 Haziran’da düzenlenen operasyonda KCK/TDÖ sözcüsü Ayşe Irmak, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Funda Emir ve HDP’li yöneticilerin de içinde olduğu 37 şüpheli gözaltına alınmıştı. Adana Terörle Savaşım Şubesi ekiplerince, şüphelilerin adreslerinde meydana getirilen aramalarda 4 tane tabanca ve oldukca sayıda örgütsel dokümana el konuldu.

Rojava’ya kaydırın
Ele geçirilen doküman ve veriler üstünde meydana getirilen araştırmalarda dikkat çeken bilgilere ulaşıldı. Bu bilgiler içinde, TSK’nın 18 Nisan’da PKK terör örgütüne yönelik Irak’ın kuzeyinde başlatmış olduğu Pençe-Kilit Operasyonuyla ilgili gelişmeler de var. ABD’nin operasyon öncesi terör örgütünün sözde Kandil karargahını boşaltması ve Suriye’nin kuzeyinde PKK/PYD işgali altında olan Rojava’ya kaydırılmasını teklif etmiş olduğu tespit edildi. Sadece örgütün bu teklifi reddettiği ortaya çıktı.

Çocukluktan aşılanmalı
Ele geçen dokümanlar içinde, örgütün eleman temini ve örgütsel ideolojinin güçlendirilmesi için izlenecek yol haritası da bulunuyor. Örgütün emek verme ve işleyiş şekli, şekilleri ve teşkilat disiplini hakkında ufaklıklara eğitimler verilmesi, örgütsel konuların evlatların yanında konuşulması, teşkilat ideolojisinin kişilere çocukluktan itibaren aşılanması emirinin verildiği görüldü.

Siyasetçilere destek
Tespitlere gore, PKK/KCK TDÖ yapılanmasına bağlı kurumlar Ayşe Irmak’a bağlı. Irmak, teşkilat tarafınca ‘yürütmeci’ olarak göreve getirildi. Ek olarak, teşkilat yönetimince TDÖ adına ülke genelinde gündem oluşturma görevi verildi. Örgütsel yapı içinde ideolojik alan, birinci dereceden örgütlenme sahası olarak görülüyor. Mutlak suretle örgütsel yapılara-kurumlara eleman kazandırılarak, bu şahısları örgütün hizmetine alınması gerektiği vurgulanıyor. Teşkilat kurumlarında etkinlik gösteren siyasetçilerin de milletvekili yada belediye başkanı adaylarının destekleneceğine işaret ediliyor.

Gençleri militanlaştırın
Dokümanlarda örgütün, Türkiye’deki elemanlarından birinci aşama talebinin gençlerin militanlaşması olduğu görüldü. Sokak eylemlerine büyük ehemmiyet veren örgütün, halkın sokağa üç kişiyle çıkmasının dördüncü kişinin de çıkması sonucunu getireceğini, sonrasında bu durumun dalga dalga büyüyerek binlerce kişinin sokağa çıkmasını sağlayacağını belirttiği tespit edildi. Adana’dan örgütün dağ ekibine bir katılım dahi gerçekleştirilememiş olmasının eleştirildiği de tespitler içinde.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.