AK Parti EYT için tarih verdi: 2022 sonu yada 2023 başına kadar problem çözülecek

Ak Parti Genel Başkan Destek Hamza Dağ, Habertürk kanalının canlı gösterim konuğu olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Dağ, EYT için de çalışmaların devam ettiğini ve yıl sonuna kadar probleminin çözüleceğini dile getirdi.

Tüm dünyanın yaşamış olduğu ekonomik sorunlara değinen Dağ, “Pandemiden sonrasında tedarik zincirlerinin sekteye uğraması şeklinde problemler, Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın karşılıksız para basması bu duruma gelmeye niçin oldu. Enflasyon bizde var, dünyanın tamamında da var. ABD ve AB tarihin en yüksek enflasyon rakamlarıyla karşı karşıya. Bu piyasaları ve gıdayı da etkiliyor. Rusya ve Ukrayna savaşı, FED ve öteki bankaların faiz artışı, dünyadaki resesyon da bu duruma gelinmesinde etkili oldu.” şeklinde konuştu.

Enflasyonun düşeceği tarih için eylül ayını işaret eden Dağ, “Seçime yönelik bir durumun ötesinde ekonomik veriler noktasında baktığımızda Eylül ayından itibaren enflasyonda bir düşüş olacağını düşünüyoruz. Baz etkisinden dolayı bir durulma olacak.” dedi.

Asgari tutara meydana getirilen aram zammı değerlendiren Dağ, “Hükümet bu gerçeklere bakılırsa hareket ediyor. Asgari ücretlerde artışa gidildi. Vergilerden muaf tutularak işverene de destek olundu. Memura, SSK ve BAĞKUR emeklisine zamlar uygulandı. Ekonominin alt başlıklarını baktığımızda istihdam ve ihracatta pozitif gelişmeler var. Enerji fiyatlarındaki artış olmasaydı cari dengemiz oluşmuş olacaktı. Gezim gelirleri hariç. Turizmde zamanı geliri elde etmeye yakınız. 50 milyar doları bulmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

AK Parti EYT için tarih verdi: 2022 sonu veya 2023 başına kadar sorun çözülecek

Dağ konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Muhalefetin her yapmış olduğu hareket popülist. Biz bugüne dek bu şekilde davranmadık. EYT mevzusu ilk kez konuştuğumuz bir şey değil. 3600’ü 2018 senesinde yapacağımızın sözünü vermiştik. KYK da aynı şekilde. Ülkemizdeki vatandaşların beklentilerini biliyor ve zamanı ulaştığında yapıyoruz. TOGG’u Kılıçdaroğlu istediği için harekete geçirmedik herhalde. EYT mevzusunda bakanlığımız bir emek verme yürütüyor. 2022 sonu yada 2023 başına kadar problem çözülecek.

Geçici barınma statüsünde 3 milyon 700 bin civarında bir sığınmacı var. Mahalle mahalle bakanlıkta detayları var. Bir tane daha sığınmacı almama mevzusunda bir politikamız var. Bugüne dek gelmiş barınma statüsündeki insanların geri dönüşlerine yönelik somut çalışmalarımız var.Sığınmacı mevzusu gündemde değilken de binlerce kaçak göçmeni sınır dışı ediyorduk sadece basına yansıtmıyorduk. Sadece gündeme ulaştıktan sonra bunu artık sınır dışı edilme görüntülerini de servis etmeye başladık.

Türkiye’de AK Parti birinci parti. Yaptırılan anketlerle seçimler içinde iyi mi farklar oluştuğunu biliyoruz. Şu anda olmamamız ihtiyaç duyulan yerdeyiz. Muhteşem bir durum. 4 yılda pandemiden harbe kadar sıkıntılar oldu. Dünyada tüm iktidarlar sorun yaşadı. “

Uğur Birdal

Hamza Dağ AK Parti EYT Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.