Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu fındık alım fiyatına tepki: Sanırsınız müjde

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fındık alım fiyatının 3 doların üstüne çıkarıldığını vurgulayarak “2022 alım sezonunda kabuklu fındığa kilogram başına alan destekli olarak Levant ve Giresun kalite ortalamasını 54 lira olarak açıklıyorum. Bu senenin fındık alım fiyatının ülkemize hayırlı olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık taban fiyatının 54 lira olarak açıklamasına tepki gösterdi. Akşener, 20 Temmuz günü Giresun Bulancak’ta yapmış olduğu konuşmanın bir bölümünü toplumsal medya hesabından paylaşarak “Geçtiğimiz hafta Giresun’da, fındık fiyatının minimum 74 lira olması icap ettiğini söylemiştik. Fakat bugün sayın Erdoğan, fındık fiyatını 54 lira açıklamış. Hem de öyleki bir açıklamış ki sanırsınız müjde. Yerli ve millîliğin yalnız sözde kaldığına bir kez daha tanık olduk. Yazık…” notunu düştü.

Akşener, 20 Temmuz’daki konuşmasında şunları söylemişti: “Ilk olarak fındık için geziyorum. Ağalar bizi dinliyor, görüyor biliyorum fakat ve lakin biz fındığı konuştukça onlar sizin taleplerinizi bizim dilimizden görecekler. Bizi yönetenlere diyoruz ki fındık üreticisini İtalyanların elinde oyuncak etme. Karadeniz kalkınırsa Türkiye kalkınır. Hani yerli milliydin kardeşim? Ne için internasyonal lobi şirketlerine fındık üreticilerimizi ezdiriyorsun. Oysa dünya fındığının yüzde 70’ini üretiyor burası. 1 yılda beş milyar dolarlık gelir elde edebilirsin.

Akşener'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı fındık alım fiyatına tepki: Sanırsınız müjde

Dolayısıyla fındık üreticisine ihtiyaç duyulan kıymeti vermemişsin. Vermediğin takdirde biz vereceğiz. Şimdi arkadaşlarımız çalıştı 74 lira fındığa ücret açıklanması lazım geldiğini söylüyoruz. Şimdi ben sizin huzurunuzda bunu söyledim. Eğer eksiğini açıklarlarsa onun takip edeni olacağız. Iyi mi takip ettiğimizi bilirsiniz.”

ANKA / Iktisat

Meral Akşener İYİ Parti Giresun Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.