Almanya Dışişleri Bakanı Baerbock, Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (1)

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İstanbul‘da imzalanan tahıl koridoru anlaşmasına değinerek, “Hükümetinizin başardığı, açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok insan için ümit ışığı. Bunun için de size büyük bir saygı gösteriyoruz.” dedi.

Baerbock, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin arkasından Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilciliğinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye ve Ukrayna’nın yakın bağlara haiz bulunduğunu belirten Baerbock, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) içinde “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi”ne ilişkin İstanbul’da imzalanan anlaşmaya değindi.

Bu antak kalma yardımıyla 5 ay aradan sonrasında Ukrayna’nın Odessa limanından tahıl ihracına başlanacağını dile getiren Baerbock, ” Türkiye‘nin burada sağlamış olduğu büyük bir başarıydı. Şimdi her gün bu sevkiyatların iyi mi gerçekleşeceğini göreceğiz. Bilhassa sizin hükümetinizin burada başardığı, açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok insana ümit ışığı. Bunun için de size büyük bir saygı gösteriyoruz.” diye konuştu.

Baerbock, Türkiye’nin Karadeniz’deki güvenliğe mühim bir katkı sağladığını, bu zor dönemde NATO ortağı olarak iki ülkenin bir birine destek olmasının ortaya çıktığını kaydetti.

(Sürecek)

Mevlüt Çavuşoğlu İstanbul Türkiye Almanya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.