Amasya gündem haberleri | Merzifon’da açmış olduğu kahvehane tespih meraklılarının yeni buluşma noktası oldu

Amasya‘nın Merzifon ilçesinde, çeşitli illerden gelenlerin tespihleri için tezgah açmış olduğu kahvehane büyük ilgi gösteriyor.

Eski Ekin Pazarı Sokak’ta yer edinen bir kahvehanede salı ve cuma günleri tezgah açan tespih satıcıları, oltu taşından kehribara, Osmanlı dönemine ilişkin tespihlerden değişik çeşitlere kadar oldukca sayıda ürünü sergiliyor.

Tespihin yanı sıra antika saat satıcılarının da buluşma noktası haline gelen kahvehanede tespih tanelerinin sesleri birbirine karışıyor.

Amasya, Samsun, Çorum, Ankara, Kırıkkale, Adıyaman, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Kars şeklinde illerden gelen tespih meraklıları, yanlarında getirdikleri ürünlerini özenle masalarda sergiliyor.

Türkiye‘nin pek oldukca ilinden tespih meraklısını bir araya getiren ise kahvehane sahibi Mahir Sinan Pervane.

Pervane, tespih satıcılarından herhangi bir para talep etmiyor. Kahvehanede kurulan pazarda kimi tespihlerini satıyor kimi de koleksiyonuna yeni bir tespih ekliyor.

Kahvehane sahibi Pervane, AA muhabirine, kahvehanesini 5 aydır tespih tutkunlarının kullanımına açtığını söylemiş oldu.

İlginin oldukca iyi bulunduğunu dile getiren Pervane, kahvehanesinin tespih meraklılarının ve koleksiyoncuların uğrak yeri olması için çaba sarf ettiğini belirtti.

Ortalama 15 kişinin kahvehanede tezgah açtığını, duyuldukça aralarına yeni kişilerin katıldığını dile getiren Pervane, “Tespih hobim vardı. Bu işle uğraşan arkadaşlarımızla görüştük ve güzel bir mekanımızın bulunduğunu söyledik. Onlar da bizi kırmadılar ve burada güzel bir pazar açtık. Hem alışveriş hem hobi anlamında güzel bir işe vesile olduk. Pazarımızı devam ettireceğiz. Tespihin yanı sıra saat, bıçak, yüzük şeklinde dikkat çekici antika ürünler de satılıyor. Merakı olmayan bir yurttaş bile pazara gelip alışveriş yapıyor.” diye konuştu.

“Pazarda 50 liraya da 100 bin liraya da tespih var”

Emekli olduktan sonrasında tespihe olan merakının arttığını ifade eden Mesut Artantaş ise koleksiyoncular tarafınca getirilen tespihlerin kullanılan malzemenin değerine nazaran 50 lira ile 100 bin lira içinde değişen fiyatlarla satıldığını söyledi.

Tespihin bir kültür bulunduğunu ifade eden Artantaş, şu şekilde devam etti:

“Toplumumuzda 7’den 70’e hepimiz tespih kullanmasa bile taşır. Devletimizde bu sektör önü alınamayacak şekilde büyümüştür. Benim kendi koleksiyonumda 100 parça ürünüm var. Satmaya kıyamadığım, cebimde gezdirdiğim, evimde sakladığım tespihlerim var. Pazarda 50 liraya da tespih var, 100 bin liraya da tespih var. Işyar olduğum için Türkiye’nin birçok şehrini gördüm. Emekli olduktan sonrasında değişik illerde bu biçim pazarlara katıldım. Burada da bu kültürün yaşatılması, daha oldukca tespih meraklısının gelmesi için çaba sarf ediyoruz.”

Almanya’da çalışıp emekli olduktan sonrasında yurda döndüğünü aktaran 80 yaşındaki Tuncer Altunkaynak da pazarda her bütçeye nazaran ürün bulunduğunu, buradan kimi zaman ürün aldığını, kimi süre da elinde olanları sattığını kaydetti.

Türkiye Amasya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.