Ankara’da alevilere yönelik çirkin provokasyon! Üç ayrı saldırının altından bir isim çıktı

Ankara Mamak’ta, bugün saat 14.30 sıralarında Şah-ı Merdan Cemevi’nde yakarma esnasında bir şahıs elindeki sandalyeleri cemevi dedesinin olduğu yere doğru fırlattı. Saldırganın fırlattığı sandalyelerden biri cemevinde oturan bir yurttaşın başına geldi.

Saldırgan ondan sonra cemevinden koşarak uzaklaştı. Vaka anı {güvenlik kamerası} tarafınca kaydedildi. Bugün saat 16.30 sıralarında Ankara‘daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’nin ve Ana Fatma Cemevi’nin de saldırıya uğramış olduğu öğrenildi.

Ankara Güvenlik Müdürlüğü, üç vakada da saldırganın aynı şahıs bulunduğunu deklare etti. Meydana getirilen izahat şu şekilde: “30.07.2022 günü ilimiz Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’nde kasten yaralama, Mamak ilçesinde Şah-ı Merdan Kültür Evleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’nde ızrar mevzusu meydana gelmiştir. Mevzuyla ilgili çabuk meydana getirilen emek harcamalar neticesinde, her üç vakası da A.O.K. isminde şahsın gerçekleştirdiği tespit edilmiş, şüpheli kişi kısa sürede yakalanarak gözaltına alınmıştır. Mevzuyla ilgili soruşturma oldukça yönlü devam etmektedir”

Ankara'da üç farklı alevi kurumuna saldıran şüpheli gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Asil da mevzuya ilişkin toplumsal medya hesabından paylaşımda bulunarak “Çankaya’da bir, Mamak’ta iki Cemevine bugün alçakça bir planla hücum eden zanlı, Eskişehir’e giderken Ankara Emniyetimiz tarafınca yakalandı. Elbet bu provokasyon, her yönüyle soruşturulmaktadır. Geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

Ankara'da üç farklı alevi kurumuna saldıran şüpheli gözaltına alındı

Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’da alevi kurumlarını hedef alan çirkin saldırıları kınadı. Bakan Bozdağ, “Ankara’da Cemevlerine meydana getirilen saldırıyı ve provokatör saldırganı kınıyorum. Alevî kardeşlerimizin cemevlerine meydana getirilen hücum,milletimize ve hepimizin manevî manevî değerlerine saldırıdır. Saldırıyla ilgili adlî süreç başlatılmıştır. Hücum tüm yönleriyle aydınlatılacaktır.” dedi.

Ankara'da alevilere yönelik çirkin provokasyon! Üç ayrı saldırının altından bir isim çıktı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yaşananlara tepki göstererek “Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne meydana getirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Sürecin bizzat takip edeni olacağım. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen her zihniyetin karşısında olacağız.” paylaşımında bulunmuş oldu.

Ankara'da alevilere yönelik çirkin provokasyon! Üç ayrı saldırının altından bir isim çıktı

Ankara Güvenlik Müdürlüğü Ankara 3. Sayfa Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.