Araştırma: Ev işleri demanstan koruyor – Sıhhat Haberleri

İngiltere’de meydana getirilen yeni bir araştırmada, bulaşık yıkamak, çöp atmak, ev süpürmek benzer biçimde temel ev işlerinin demanstan koruduğu açıklandı.

500 binden fazla İngiliz üstünde meydana getirilen çalışmada, temel ev işlerini çoğunlukla icra eden yaşlıların, yapmayanlara kıyasla demans olma olasılığının beste tekrar azca olduğu açıklandı.

Çinli bilim adamları tarafınca meydana gelen araştırmada, ev işlerinin beynin fonksiyonlarını etken hale getirebildiği ve bundan dolayı demans ile mücadelede mühim rol oynadığı aktarıldı.

Neurology dergisinde piyasaya sürülen araştırmanın başındaki Profesör Huan Song, “Çalışmamız, sıhhatli fizyolojik ve zihinsel aktivitelere daha sık katılarak insanların bunama riskini azaltabileceğini buldu. Bulgularımızı doğrulamak için daha çok araştırmaya gereksinim var. Sadece, sonuçlarımız kolay yaşam seçimi değişikliklerinin yararlı olabileceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Ev işleri, beyne giden kan akışını koruyarak hücrelerin büyümesini sağlıyor. 
Ev işleri, beyne giden kan akışını koruyarak hücrelerin büyümesini sağlıyor. 

Bilim adamları, etken kalmanın demans geliştirme riskini azalttığının altını çizerken bunun beyne giden kan akışını koruduğu, beyin hücrelerinin büyümesini ve hayatta kalmasını teşvik edebildiğini aktardı.

Çalışmada, tıbbi ve genetik informasyon merkezi olan UK Biobank’tan gelen verileri kullanarak 501 bin 376 İngiliz incelenirken, kişilerin 5 bin 185’inin demans geçirdiği bildirildi.

Demans geçiren kişiler içinde ev işlerini ‘çoğunlukla’ yapanların, minimum yapanlara kıyasla bunama geliştirme olasılığının yüzde 21 daha azca olduğu vurgulanırken, tertipli olarak egzersiz icra eden kişilerin, yapmayanlara kıyasla demans teşhisi konma riskinin yüzde 35 daha düşük bulunduğunun altı çizildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.