Aslolan yıkım haberi azca ilkin geldi! Güneş’te koca delik açıldı, dünya derinden etkilenecek

Dünyayı etkileyen en mühim yıldız olan güneşteki gelişme, kısa bir süre ilkin uzmanlar tarafınca duyuruldu. Bu gelişmenin negatif olması ise endişeye niçin oldu.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), söz mevzusu G1 sınıfı fırtınanın elektrik şebekesi arızalarına, uyduların bozulmasına yol açabileceğini ve hayvanların göçlerine tesir edebileceğini deklare etti. Bunun yanı sıra, jeomanyetik fırtınalarla oldukça daha ciddi etkilerin oluşabileceği ihtimaline dikkat çekildi.

TRT’nin haberine gore, koronal deliklerin herhangi bir zamanda oluşabileceği biliniyor, sadece bunların “solar minimum” dönemde fazla görüldüğü belirtiliyor. Halihazırda bu dönemden çıkılmış olduğu ve Güneş’teki hareket yoğunluğunun arttığı döneme girildiği vurgulanıyor. Bu devrin de 2025 yılı benzer biçimde “solar maksimum”a denk geldiği ifade ediliyor.

NOAA’nın duyurduğu G1 tipi fırtınanın bir üst seviyesi olan G2 tipi fırtınalarda ise güç sistemlerinde problemler oluşabiliyor, uzay araçlarının yönü değişebiliyor ve uydu navigasyonları geçici olarak dönem dışı kalabiliyor.

Haberler.com – Dünya

Güneş Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.