Aşurelik malzemelere ilgi arttı – Haberler

Bayburt‘ta, Muharrem ayının olmazsa olmaz tatlılarından kabul edilen “Aşure” için lüzumlu malzemelere ilgi arttı.

Muharrem ayına girilmesiyle beraber aşure hazırlıkları başladı. Geleneksel tatlılardan kabul edilen aşurenin içine ve süslemesinde konulmuş olan aşurelik malzemelere talep arttı. Aşureye lezzetini veren kuru besin ve bakliyatlar içinde ise en yoğun talep gören ürünler pirinç, bulgur ve nohut olarak sıralandı. Aşurenin eğer olmazsa olmazlarından kuru üzüm ve kuru incir benzer biçimde kurutulmuş meyveler de vatandaşlar tarafınca en oldukça talep gören ürünler içinde yer aldı. Aşurenin lezzetine lezzet katan ve süsleme için eklenen kuru yemişlerde ise zirvedeki fındığı ceviz, badem ve susam takip ediyor. Aşure hazırlıklarına süregelen vatandaşlar da, bereketi ve bolluğu temsil eden aşurenin hem de şifa deposu bulunduğunu dile getirdi.

“Aşure iyi mi yapılır?”

Güzel aşure yapımında malzemelerin oldukça olmasının ve pişirilme süresinin oldukça mühim bulunduğunu vurgulayan ustalar, “Aşurenin yapımı, fasulyesini, nohudunu ve buğdayını bir gece evvelinde ıslatıyoruz. Sabah erken saatlerde onları haşlamaya başlıyoruz. 1-1,5 saatte haşlanmaları sürüyor. Haşlama işleminden sonrasında hepsini bir araya alıp şekerini ilave ediyoruz. Sonrasında şekerle de 45 dakika kaynattıktan sonrasında öteki malzemelerimizi ilave ediyoruz. Malzemelerimiz görüldüğü benzer biçimde incir, ceviz, kayısı, badem, susam ve nar parçacıklarını katarak işlemimizi sonlandırıyoruz. Aşurenin sunuma hazır hale gelmesi için düzgüsel bir aşure 2,5 saatte hazır olur” dedi.

“Besleyici içinde ne olduğu oldukça varlıklı, tok tutan, enerji veren, geleneksel, güzel bir tatlımızdır”

Aşurenin yararlarından bahseden besin mühendisleri ise, “Aşure içinde bulunan buğday, bakliyat, kuruyemiş ve kuru meyveler ihtiva ettiği için tok tutan ve hem de enerji veren geleneksel bir tatlımızdır. Aşurenin içinde bulunan buğday ve bakliyatlar lif içinde ne olduğu bakımından zengindir. Aşure sindirimi kolay bir tatlıdır. Hem de bakliyatlar bitkisel proteinlerce ve potasyum bakımından zengindir. Fındık, ceviz, fıstık benzer biçimde kuruyemişler ise B grubu vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, demir, omega 3 ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu yüzden aşure besleyici içinde ne olduğu oldukça varlıklı, tok tutan, enerji veren, geleneksel, güzel bir tatlımızdır” dediler. – BAYBURT

İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Bayburt Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.