Bakan Çavuşoğlu: “Yunanistan Avrupa Birliği ülkesi diye yanlış yapmış olduğu halde sahiplenmek doğru değil”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ege’de ve Akdeniz’de Yunanistan‘la yaşanmış olan sorunlara ilişkin, “Yunanistan Avrupa Birliği ülkesi diye yanlış yapmış olduğu halde sahiplenmek doğru değil. Biz mektup yazdık bunu anlattık. Yunanistan‘ın verdiği yanıt hukuk çerçevesinde değil. Internasyonal hukukla yanıt veremiyor. Şu sebeple suçlu. Sizde burada haksızsa buna haksızsın diyebilmelisiniz. Fakat bunu diyemiyorsunuz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile İstanbul’da basına kapalı bir görüşme gerçekleştirmiş oldu. Görüşmenin arkasından iki bakan kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulunmuş oldu. Yunanistan‘la yaşanmış olan Ege adaları ve Akdeniz sorunuyla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bizim Yunanistan‘la Ege’de ve Akdeniz’de ihtilaflarımız var. Fakat biz Türkiye olarak bunların barışçıl yöntemle çözülmesi için eski adıyla istikşafı, şimdi istişari diyoruz, görüşmeleri Yunanistan‘la da başlattık. Son olarak mart ayında sayın cumhurbaşkanımız lütfetti, sayın Başbakan Miçotakis’i İstanbul’da bir öğle yemeğinde ağırladı ve güzel bir görüşme oldu. Fakat Yunanistan, kara propagandasını, Türkiye adına lobi yapıyor. Fakat bunu yaparken de internasyonal hukuk çerçevesinde yapmıyor maalesef. Internasyonal hukuk çerçevesinde yapmıyorsa bu propagandaya inanmamak lazım. Bizim Birleşmiş Milletlere yazdığımız mektup oldukça açıktı. Şimdi internasyonal mahkemelerin kararları vardır, aynı şekilde sözleşmeler vardır ve de internasyonal anlaşmalar vardır. Bu adalar Yunanistan‘a 1923 Lozan ve 1947 Paris Sulh Anlaşması’yla verildi. Fakat bazı adalar için bir koşul konuldu, Yunanistan bu tarz şeyleri silahlandıramaz deniyor. Fakat Yunanistan bu anlaşmaları ihlal ediyor ve silahlandırıyor. Şimdi internasyonal hukuktan bahsediyorsak Yunanistan Avrupa Birliği ülkesi diye yanlış yapmış olduğu halde sahiplenmek doğru değil. Biz mektup yazdık bunu anlattık. Yunanistan’ın verdiği yanıt hukuk çerçevesinde değil. İşte Türkiye bizim egemenliğimizi tehdit ediyor, propaganda yapıyor. Internasyonal hukukla yanıt veremiyor. Şu sebeple suçlu. Sizde burada haksızsa buna haksızsın diyebilmelisiniz. Fakat bunu diyemiyorsunuz. Avrupa Birliği üyesi olmak her türlü hakka haiz olmak. Internasyonal hukukun ihlali, insan haklarının ihlali ve her türlü hatada, istismarda kol kırılır yen içinde kalır diye bizde söz var. Bizim Avrupa Birliği içinde kalır, ne olursa olsun biz bunu destekleriz, bu olmaz. Bu tür anlaşmalarda Avrupa Birliği olarak mühim ülkeler olarak, Almanya olarak biz bu mevzuda ne yapabiliriz diye bakmalısınız. Sayın Merkel bunu yapıyordu, işin doğrusu Almanya o dönemde dengeliydi. Aramızda bir fark var. Biz üçüncü taraflara dengeli olun, adaletli olun diyoruz. Yunanistan ise ne kadar haksız olursam olayım benim tarafımı tutun diyor. Maalesef başarıya ulaşmış da oluyor. Biz Almanya’nın dengeli tutumunun devam etmesini istiyoruz. Bir ülke haksızken onun yanında olmak doğru bir yaklaşım olmaz” dedi.

“YUNANİSTAN HAKSIZ OLDUĞU KONUDA DA MAĞDUR EDEBİYATINI VE AĞLAMAYI ÇOK İYİ YAPAR”

“Propaganda mevzusunda Yunanistan oldukca başarıya ulaşmış” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan bu mevzuda oldukca başarıya ulaşmış. En haksız olduğu durumda bile mağdur edebiyatını oldukca iyi yapar, ağlamayı oldukca iyi yapar. Bu mevzuda her iki tarafınca dinlenmesi gerekiyor. O çerçevede kurumlar olsun, internasyonal örgütler olsun, gerekse de ülkeler olsun dengeli ve adil davranılması gerekiyor. Yunanistan’ın geri itmeler mevzusunda yapmış olduğu kabul edilebilir değil. Botların şişlenmesi, insanların soğukta giysileri de üzerlerinden çıkartılarak ölüme terk edilmesi, 19 göçmen bu gece sınırda öldü. Avrupa Birliği’nin kurumları gerek parlamento, gerekse OLAF bu tarz şeyleri tespit etti. Ümit ederim bu mevzularda samimi soruşturmalar olur. Göçmen mevzusu internasyonal bir sorundur. Artarak devam edeceğini de görüyoruz. Bu mevzunun internasyonal hukuk çerçevesinde ciddi bir halde ele alınması gerekiyor. Fakat insan haklarına riayet ederek bunların yapılması lazım” diye konuştu.

(Yunus Emre Şeker – Mehmet Başa – İHA)

Mevlüt Çavuşoğlu Togo Cumhuriyeti Avrupa Birliği Yunanistan Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.