Bakan Kirişci: “Tohumluk tutarları makarnalık ve ekmeklik buğday için kilogram başına 10,5 lira”

Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, buğday üretiminin 19-22,6 milyon ton aralığında seyrettiğini belirterek, “Yurt içi talebi karşılamada küresel krizlerden etkilenmeyecek bir noktada olduğumuzu beraber görüyoruz.” dedi.

Kirişci, Polatlı Ziraat İşletmesi Müdürlüğünde düzenlenen TİGEM Geleneksel 70’inci Hasat Bayramı töreninde biçerdöverle hasat yapmış oldu.

Çiftçilerin, besin talebindeki artışlara haiz olduğu üretim kabiliyeti ve çalışkanlığıyla yanıt vermeyi başardığının altını çizen Kirişci, AK Parti hükümetleri ve Bakanlık olarak uyguladıkları ziraat politikalarıyla çiftçinin bu başarısına her daim kol kanat olduklarını söylemiş oldu.

Kirişci, hububat üretimimin 18 yılda yüzde 20, son 3 senelik dönemde ise yüzde 8 artarak 37 milyon tona yükseldiğini belirterek, “Buğday üretimimiz 19-22,6 milyon ton aralığında seyretmekte. Yurt içi talebi karşılamada küresel krizlerden etkilenmeyecek bir noktada olduğumuzu beraber görüyoruz. Dünyadaki buğday üretiminde ise 2021 itibarıyla 10’uncu sıradayız. Bitkisel üretimde daha iyi bir sürece doğru yol aldığımızı bilhassa kaydetmek isterim. 2021 senesinde, nadas alanlarında sağlanan 1,1 milyon dekarlık azalmayla, ekilen tarla mevcudumuzda 4 milyon dekar artış gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Hububat üretimini arttırmak için hususi uygulamalar da geliştirdiklerine dikkati çeken Kirişci, “2022 yılı bitkisel üretim destekleme bütçemizin yüzde 65’ini hububata ayırarak bu mevzuda yeni bir adım attık. Bunun neticelerini ekilişlerde olduğu benzer biçimde rekoltede de inşallah görebileceğiz.” dedi.

Kirişci, 2021’de çiftçilere 135 bin ton sertifikalı hububat tohumu temin eden Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) işletmelerinin, 2022’de bu rakamı 200 bin tona çıkardığının altını çizerek, artan sertifikalı tohumluk kullanımıyla çiftçilerin kullandığı sertifikalı tohumlukların yüzde 96’nın yurt içinde üretildiğini altını çizdi.

Sertifikalı tohumda ihracatın ithalatı karşılama oranının 2002’de yüzde 31 iken 2021’de yüzde 94,3’e yükseldiğine dikkati çeken Kirişci, şunları kaydetti:

“Söz mevzusu başarı, çiftçisinden ihracatçısına, girişimcisinden kurum ve işletmelerimize kadar Türkiye’nin başarısıdır. Buradan sizlere TİGEM’in sertifikalı tohumluk satış fiyatların da duyurmak isterim. Tohumluk tutarları makarnalık ve ekmeklik buğday için kilogram başına 10,5 lira, tritikale için kilogram başına 9,5 lira ve arpa için kilogram başına 9 lira olarak belirlenmiştir.”

Bakan Kirişci, açılış konuşmalarından ilkin stantları ziyaret ederek data aldı.

Ankara Valisi Vasip Şahin de hasadın verimli olmasını temenni ederek, Ankara’nın üreten bir ziraat kenti bulunduğunu söyledi.

TİGEM Genel Müdürü Hasan Gezginç de TİGEM olarak ülkede ekilmemiş bir karış toprak kalmasın diye emek harcamalar yürüttüklerini kaydetti.

Bekir Pakdemirli Vahit Kirişci Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.