Bakan Nebati’den negatif faiz vurgusu, enflasyonla savaşım mesajı!

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, canlı yayında gündeme dair mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Faiz artırımın dükkan kapanmasına niçin olacağına vurgu icra eden Bakan Nebati aralık ayında enflasyonda düşüş başlayacağını ve şubat-mart aylarında düşüşü daha net hissedeceğimizi deklare etti.

Abone ol

A Haber canlı yayınına katılan Bakan Nebati; Enflasyon, ihracat, yabancı yatırımcı ve birçok dört gözle beklenen mevzu hakkında değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Bakan Nebati’nin konuşmasından satır başları şu şekilde:
Dünya her gün değişiyor. 6 ay sonrasında örneğinde aslına bakarsak almış olduğumuz kararlarla KKM sistemi Türkiye’de yeni bir enstrümanla taleplere karşılık veren, ihanete kadar varan söylemlerinin bitirildiği, önlem paketleriyle önünü gören Türkiye’ye adımlardı. Dolardaki düşüşle Türkiye’deki alt bileşenler 2022 yılının Türkiye’nin en iyi sürecine başlangıçtı. O tarihlerde 7 ay sonrasında uyandık. Arada mühim kabusu yaşadık. 24 şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiydi. Dünyadaki dengeleri değiştiren netice ortaya çıkardı.

Ukrayna-Rusya savaşı salgının ötesine geçti
Bu bir ağırlık basma. Ağır travmaya sebep oldu. Salgın periyodunun ötesine geçen bir durum oldu. Salgının üstüne cenk ulaşınca dünyaya ağır geldi. Ben uyandım. Türkiye gerçekler ülkesi. Sorunların üstesinden gelen, dünyaya örnek teşkil eden bir ülke. Kabusu yaşamak, sorunları görmezden gelmek siyasal muhalefetin sonucu.

Salgın başlarken, ben bakan yardımcısıyddım. Dejabu oldu. 2022 ocak ayıyla 2020 ocak ayı arası benzetme yapılabilir. Meydana getirilen toplantılarda çözümlere yönelik adımlar için hazırlık yapıyoruz. Salgının tesirleri kapanmayla değişik bir dünyaya dönüyor. Bir terslik olmasa Türkiye değişik 2020 yılı yaşayacak dedik, mart ayında olay ile karşılaştık. Dükkanlar kapanmış oldu, işletmeler durdu.

Nasıl biteceğini bilmeyen Türkiye ve dünya vardı. Aldığımız kararlar çerçevesinde 31 Mart vardığında insanoğlu çeklerini ödeyebileceğini, vergilerinin devlet tarafınca karşılanacağını bilsin dedim. Bu şekilde dünyaya örnek olacak, gelişen bir Türkiye olacak demiştim yanılmadım.

20 aralıkta KKM, sayın cumhurbaşkanımız tarafınca ifade edildi. Sabaha değişik bir Türkiye olarak uyandık. Bu işi hallettik cenk zelzele olmadığı takdirde bu iş başarıldı dedim. Türkiye küçülecek dendiğinde büyümüş, tecim canlı yepyeni pazarlar bulunmuş, yolumuza devam edelim 2023’e iyi hazırlıkla gideceğiz demiştim, cenk oldu. İşimiz zor. 2020 aralık itibariyle yeni Türkiye’yi devreye soktuk.

Uyum içinde adımlar atmaya başlamış, böylesi süreçte bu işi başaracağız dediğimiz noktada cenk bir miktar öteledi.  6 ay ilkin muhalefetin eline vereceğimiz bir şey var dedim. Enflasyon. Biz bununla karşılaşacağız. Emtia tutarları arttı. Muhalefetin enflasyon mevzusunda saldıracağını ifade etmiştik. Bunu söylüyorlar. Türkiye yüksek enflasyonla karşı karşıya kalan bir ülke. Bu tartışmalar içinde enflasyonun kalıcı hale gelmesini engelleyecek önlemler alınması gerekiyor. Beklentileri aşan bir durumla karşı karşıyayız. Şundan dolayı cenk geldi. Emtia tutarları ve dövizdeki artışlara sebep olmasıyla bu noktaya geldik. Ümitliyim. Türkiye salgında olduğu benzer biçimde bu zamanda de başarıya ulaşmış netice elde edecek ki tamamımız şaşıracağız.

“Erdoğan düşmanlarının hayal kırıklığına uğrayacağı süreci yaşayacağız
Türkiye’yi bilmeyenler ve Tayyip Erdoğan düşmanlarının hayal kırıklığına uğrayacağı süreci yaşayacağız. Yolları yaptık büyük köprüler bitti. Harpte Türkiye’de çarklar döndü.

Avrupa ve yakın coğrafya ihtiyacını Türkiye’den süratli şekilde karşılıyor. Cenk ve salgının en büyük kazanımlarından bir tanesi. Türkiye’nin endüstri kapasitesinin başka bir noktaya geleceği. Sorunların üstesinden gelen Türkiye var. Bu sorunları görüp yandık bittik diyenlerin ülkesi değil.

Enflasyon mesajı
Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır. Tecim canlanır. Fakat durağan(durgun) gelirli sorun yaşar. Bu sıkıntıyı bertaraf edecek hükümet ve sayın cumhurbaşkanımız var. Bu kesim desteklemeli. Destekliyoruz. Asgari ücret artırıldı. İkinci yarıda artırıldı. Ciddi destek sağlanmış oldu. Emekli, dul yetim tamamında maaş artışına gidildi.

Bunu hisseden bir kesim var. Bu iş ne kadar sürer diye bakınıyor. Temmuz ayındaki artışla kendini iyi hissedenler ne kadar devam edecek diye bakınıyor. Adımlar atıyoruz. 90’lı yıllarda dar gelirliler sıkıntıyla karşı karşıya kaldığında, sözgelişi hasta olduğunda hastaneye gitme şansı yoktu. Fakat Türkiye benzer biçimde bir yerde dar gelirli hastalandığımda bana sahiplenen bir devlet var diye biliyor.

Tahıl fiyatlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan tesiri…
Tahıl fiyatlarındaki düşüş Sayın cumhurbaşkanınızın başarısıdır. Fiyatlar belli bir trendi elde etti. Bu Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Karşıcılık hala görmüyor, kutlama etmiyor. Mühim bir sorun giderilmiş oldu.

Geçen ay G20 toplantısındaydım. 2 mühim toplantı da gelişmiş ülkelerin merkez bankaları başkanlarının ağlaştığı bir toplantıydı. Sıkıntıları iyi mi aşacağız diye. Washington’daki görüşmede biz büyümeyi gözeterek yol haritamızı çizdik dedim. İkincisi dar gelirli için her türlü adımı atacağız dedim. Siz 1973 krizi sonrası tavrınızı takınmaya çalışıyorsunuz dedim. 2 çeyrekte ABD resesyona girdi. FED başkanı sert söylemden vazgeçti daha yumuşak söylemlerle ticaretin devam edeceği söylemlerinde bulunmaya başladı. Yıl 2022. 1970ler dünyasında değiliz. Bugünkü durumla zamanı okumaya çalışmış oldukları için netice alamıyorlar.

132 ülke negatif faiz uyguluyor. Türkiye 20 Aralık itibariyle KKM verdi. Türkiye uzun süreden beri birileri geleceğiz enflasyonu halledeceğiz diyor. Eski zihniyetle manşet enflasyona yakın faiz vermesi. 132 ülkenin dışına çıkarak pozitif faiz vermesini istiyorlar. Biz hallederiz diyorlar. Netice dükkanlar kapanacak, fabrikalar kapanacak ülke küçülecek, insanoğlu işlerini kaybedecek anlama gelir. Muhalefetin biri çıkıp örnek versin bakalım.

Şu an 31 milyona yakın insan istihdam ediliyor. 30 milyonun altına düşsün diyorlar. Türkiye yüzde 14’lük manşet faize yetişmesi için 2 yıl kaybediyor. Türkiye bu şekilde karar alsa küçülmeye adım atar.

Besin ve petrol fiyatlarının gerilemesi enflasyonu düşürecek
Söylediğim yolu seçtik. Büyümeden ödün vermiyoruz. Büyümeden ödün vermeyince enflasyonla savaşım zaman alır. Emtia tutarları dünyada zirveye geldi. Besin fiyatlarında tahıl koridoru açılmasıyla gevşeme oldu. Emtia tutarları gevşemeye başladı. En mühim sorunumuz petrol. Besin fiyatlarında, emtia fiyatlarında, petrolde sakinleşme var. Enflasyondan hastalık duyan toplumsal beklenti oluştu.

Bu durumların dengelenmesi enflasyon baskısını azaltacak. Attığımız adımlarla enflasyonun engellenmesi için mühim adımlar atıyoruz.

1 ay öncesine kadar petrol fiyatlarındaki artışlardan dolayı adete dayak yedik. 30 lirayı aşan bir fiyatlama geldi. Şimdi 22 civarında. Karşıcılık yüksek sesle petrol tutarları şuraya gider mi diye üzerimize geldiler. Fiyatlar düştü. Yıl sonunda muhteşem durumla karşılaşmazsak baz etkisiyle düşüş direncine girmiş olacağız. Enflasyondan kurtulmaya başlayacağız. şubat-martta daha net hissedeceğimiz evreye girmiş olacağız.

Enflasyonun düşmesinin fiyatlara tesiri ne olacak?
Biz mühim adımlar atıyoruz. Denetimler sıkı şekilde devam ediyor. Dün akşam besin komitesini topladık. Her ay toplanıyor. Kış vardığında söylem aynı, domatesin fiyatı katlandı. Önceki kış ile karşılaştırma yapılmaz. Sera alanlarının genişletilmesi yönünde Ziraat ve Tecim bakanımız ve ilgili bakanlıklarla hızlandırılması için adımlar attık. İhracat kısıtı ve girdi fiyatlarıyla ilgili de kararlar aldık. Lütfen kışın domates, patlıcan, biber fiyatlarını kış fiyatlarıyla karşılaştırın.

Buğday ve arpaya destek paketiyle depoların doldurulması yönünde adımlar attık. Tedbiren yaptık. Stoklarımız oldukca iyi. Her türlü desteği TMO’ya veriyoruz. Enerji bakanlığımız Tuzla’daki gazı stokladı. Ne olur ne olmaz kışla ilgili yaz çalışmalarımızı bitiriyoruz. Fiyatların kabul edilebilir olmasını gerçekleştiriyoruz. Piyasanın kontrolü için elimizden geleni ortaya koyuyoruz.

En büyük avantajımız sayın Cumhurbaşkanımız. Sayın cumhurbaşkanımızın inanılmaz derecede çoğunlukla uyguladığı diplomatik başarı. Diplomatik deha. Sıkıntıların had safhada olduğu buğday arpayı ulaştırması başarı hikayesidir.

Meclis kapalı. AK Parti sahada. Karşıcılık partilerinin besin çiftçilikle ilgili idrak oluşturabildiğini gördünüz mü? Oluşturamazlar. Şundan dolayı bolluk var. Bu fırsat kaybolmuş oldu.
Ben siyasetten gelme birisiyim.

Bakan yardımcısı olarak sayın Berat Albayrak’la çalıştım. Son Lütfü Bey’le çalıştım. En büyük avantajımız. Sokağa çıktığımda gözlerden anlıyorsunuz esasen. Söylemlerden duruştan anlıyorsunuz. AK Parti siyasetçisi daha rahat sokağa çıkar. Kabinedeki insan daha rahat sokağa çıkar. Gençler Türkiye hep böyleydi zannediyorlar. Beni görmüş olduğu vakit sanki Recep Tayyip Erdoğan’ı görüyor. Ben bir sorun yaşamadım.

Birazcık sabır dediğimde biz sabretmeye hazırız yeter ki çözün diyorlar. Yaz geldi fiyatlar makul şekilde yürüyor. İnsanlarla şu an iletişimi sürdürüyoruz. Enflasyonla savaşım etmemiz lazım, sürdürülebilir değil. Uzadıkça sıkıntılar artar. Hafifçe frene bastık bundan sonrasında belli süre gidip yolumuza devam edeceğiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.