Büyükkılıç: “Develi’miz Seyrani sevdalısı” – Haberler

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile beraber Develi‘de 38. Internasyonal Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’ne katıldı. Başkan Büyükkılıç, ” Develi‘miz maşallah Seyrani sevdalısı. Kıymetli belediye başkanımızın öncülüğünde meydana getirilen bu anlamlı ve mühim çalışmada haiz çıkma duygusu ile hareket ediyor olması bizleri de sevindirmiştir” dedi.

Develi Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 1-6 Ağustos tarihleri içinde düzenlenen 38. Internasyonal Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’ne Başkan Büyükkılıç’ın yanı sıra, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Özbekistan Fergana Şehri Vali Yardımcısı Hurşit Ahmedov, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Internasyonal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Daire Başkanı Sancar Mülazimoğlu, Kayseri İl Kültür ve Gezim Müdürü Şükrü Dursun ve oldukça sayıda yurttaş katıldı.

Başkan Büyükkılıç ve Vali Çiçek ile beraberindeki kurul, ilk olarak festival alanındaki stantları gezerek, bölgesel el ürünlerini ilgiyle incelediler. Başkan Büyükkılıç, esnaflar tarafınca yoğun ilgi görürken, Büyükkılıç ile Çiçek, ikram edilen bölgesel lezzetleri de tattılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, festivalde yapmış olduğu konuşmada, “Seyrani’mizin memleketi olan Develi’mizde bulunmaktan, siz hemşehrilerimizle beraber olmaktan onur duyduğumu buradan paylaşmak isterim” dedi.

“SEYRANİ’YE, O HAK AŞIĞINA ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM”

Develi’nin Aşık Seyrani’ye haiz çıktığını vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Develi’miz maşallah Seyrani sevdalısı. Kıymetli belediye başkanımızın öncülüğünde meydana getirilen bu anlamlı ve mühim çalışmada haiz çıkma duygusu ile hareket ediyor olması bizleri de sevindirmiştir. Seyrani’ye, o hak aşığına Tanrı’tan rahmet temenni ediyorum, inşallah onun duygularına, düşüncelerine layık oluruz. Sizlere iyi eğlenceler temenni ediyorum, sağ olun, var olun, Tanrı’a emanet olun” diye konuştu.

“DEVELİ BİR SEVDA, SEVDANIZ KUTLU OLSUN”

Develililerin Türkiye’nin ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar memleketlerini unutmadıklarını ifade eden Vali Gökmen Çiçek ise “2 aydır Kayseri’deyim. Geldiğim andan itibaren gördüğüm şu Develi Kayseri’nin canı, kalbi. Develililer Türkiye’nin ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar memleketlerini unutmuyorlar. Yüreklerinde memleket sevdaları daima kor benzer biçimde yanıyor. Develi, anladığım kadarıyla bir sevda, sevdanız mübarek olsun. Bu şehirde olmaktan, bugün burada festivalinize katılıyor olmaktan dolayı oldukça mutluyum. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar da Aşık Seyrani’nin Develi’nin en büyük değerlerinden biri bulunduğunu ifade ederek, şu şekilde konuştu:

“Beldelerin değerleri olur. Aşık Seyrani’de Develi’mizin en büyük değerlerinden. 1850 yıllarında yaşamış, halk ve hak aşığı ozanımız. Hepimiz Develi’ler olarak her daim anarız. İki yıldan beri pandemi dolayısıyla anamamıştık. Bu yıl 38’incisini düzenlediğimiz festivalimizi dolu dolu programlarla sizlere arz etmek için uğraşlar verdik. 1’inci günümüzde ilgiyle karşılandık. İnşallah sürpriz sanatçılarımızla, Türk Cumhuriyetlerinden gelen gönül coğrafyasındaki hemşehrilerimizle, kardeşlerimizle güzel programlar gerçekleştireceğiz. Açtığımız stantlarla, oyun alanlarıyla altı günün dolu dolu geçeceğine inanıyorum. Teşriflerinizden dolayı oldukça oldukça teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz, şerefler verdiniz.”

Konuşmaların arkasından Türk dünyasından gelen sanatçıların yer almış olduğu TÜRKSOY gösterileri ile halk konserleri Develi ilçe sakinlerine ve davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı. – KAYSERİ

İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Gökmen Çiçek Kayseri Seyrani Develi Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.