CHP’nin muhteşem toplantı çağrısına AK Parti’den cevap: Katılmayacağız

CHP, dün 120 imzayla TBMM Genel Kurulu’nun muhteşem toplantıya çağrılması talebinde bulunmuş oldu. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, CHP’nin talebi üstüne, sıhhat çalışanlarına yönelik sertlik vakalarıyla ilgili genel görüşme açılması amacıyla TBMM Genel Kurulu’nu 1 Ağustos Pazartesi günü muhteşem toplantıya çağırdı. Bu gelişme üstüne bir izahat meydana getiren AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, CHP’nin teklifini nezaketsizlik olarak değerlendirdi ve toplantıya katılmayacaklarını söylemiş oldu.

Mahir Ünal’ın açıklamarı şöyleki:

Biz söyledik onun üstüne yaptılar benzer biçimde bir söylem geliştiren, sanki sorunları kendileri çözüyor benzer biçimde gerçeklik dışı idrak oluşturan söylemi kendileri için tercih etmiş durumdalar. Aslolan gerçekleştirme iradesidir. Aslolan icraatdir. Onlar konuşurlar ve AK Parti yapar. Geçmişe dönük hususu da hatırlatmak isterim. Bizim hafızamızla alay etmesinler. 70’leri, 80’leri, 90’ları biz hatırlıyoruz. O devrin sorunları konuşulur, toplumda bu şekilde gelmiş bu şekilde gider bir duyguya dönüşmüş durumdaydı. Bugün 2005’in, 2010’un sorunlarını konuşmuyoruz. Türkiye 70 senelik sorunlarını çözmüş, bugünün sorunlarının konuşabilir duruma gelmiştir.

CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısına AK Parti'den yanıt: Katılmayacağız

Bugün AK Parti, yalnız Türkiye’nin sorunlarını çözen değil küresel ölçekte problem çözen bir partidir.Kendi tavsiyelerinin çözüm bulunduğunu düşünecek kadar siyasetten uzaklaşmış durumdalar. Bir patolojiyi bizlere gösteriyor. Bunlara diyoruz ki kıvanç ve tasada birlik olmanın gereğini bari yerine getirin. Siz iktidar olmaya çalışıyorsunuz, 6’lı masada bir araya geliyorsunuz. Bugün siz bunu bile beceremiyorsunuz. 20 yıldan beri her türlü engellemeye karşın iktidarda olan siyasal iradeyi sevmeseniz bile saygı duymanız gerekir. Siyasal etiğin gereğidir.

Sıhhat çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla Sıhhat ve İçişleri Bakanlığımız koordinasyonunda Emek harcama Komisyonu kuruldu. Pazartesi günü muhteşem toplantı çağrısına katılmayacağız. CHP’nin sağlıkta yaşananlar ve bizim çözüm kapasitemizle bundan sonraki sorunlara yönelik çözüm faaliyetlerini siyasal şov aracı haline getirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Kendi ittifak ortaklarına bile informasyon verme gereği duymayan yalnız belli bir sıhhat benzer biçimde duyarlı bir mevzu üstünden siyasal şov yapmak amacının oldukça açık görüldüğü ortada. Dün yaptığımızı MYK’da katılmama kararımızı aldık. Bunu da aslına bakarsan dün kamuoyu ile paylaştık.

Biz Meclis iradesine son aşama saygılıyız. 600 vekilin iradesine saygı duyup parti grupları ile bu işi istişare etselerdi, siyasal nezaketin gereği olurdu. Meclis çalışmaya başladığında Meclis’i çalıştırmaktan hiçbir süre geri durmadık. Şova dönüştürmelerinin ve siyasal nezaketsizliklerinin karşısındayız. TBMM 1 Ekim itibariyle çalışmalarına adım atar. Bu sürede biz AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak Meclis’te milletimizin sorunlarını çözecek kapasite ile hareket ettik her daim. Meclis çalışmaya başladığında gündemimizde olan mevzular çerçevesinde bu da gündeme gelecektir.”

Mesut Şahin

Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.