Çin ordusu 4-7 Ağustos tarihlerinde Tayvan çevresinde gerçek mermilerle askeri tatbikat meydana getirecek

Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan tayyare Tayvan‘ın başkenti Taipei’de bulunan Songshan Havaalanı’na mahalli saatle 22:43’te indi. Pelosi’yi Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Taipei’de bulunan Amerikan Enstitüsü Başkanı Sandra Oudkirk ve öteki yetkililer karşıladı.

ABD-Çin arasındaki gerilim ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi ile terfi etti. Çin Halk Kurtuluş Ordusu, 4-7 Ağustos tarihleri içinde Tayvan’ı çevreleyen altı bölgede tatbikat ve eğitim faaliyetleri yapacağını deklare etti.

Tatbikatların 7 Ağustos’ta Pekin saati ile 12.00’de sona ereceği anlatılarak, tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacağı aktarıldı. Güvenlik sebebiyle, tatbikatların yapılacağı bölgelere vapur ve uçakların girmesinin yasaklandığı açıklandı.

Pelosi’nin yarın Tayvan Lideri Tsai Yingwen ile görüşmesi planlanıyor. Öte taraftan Pelosi, son olarak 1997’de devrin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Newt Gingrich tarafınca ziyaret edilen Tayvan’a gezi eden en üst düzey ABD yetkili oldu.

Uğur Birdal
Uğur Birdal
ugur.birdal@haberler.com Haberler.com – Dünya

Tayvan Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.