Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında YAŞ toplantısının zamanı belli oldu Kaç FETÖ’cü ihraç edildi?

Yüksek Askeri Şura’nın toplanma zamanı belli oldu. Askeri komuta kademesinde terfilerin ve emekliliklerin belirlendiği YAŞ Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 4 Ağustos’ta toplanacak.

Abone ol

Ulusal Müdafa Bakanı Akar, Yüksek Askeri Şura’nın 4 Ağustos Perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacağını bildirdi.

Akar ordudan ihraç edilen FETÖ mensubu sayısını da bu şekilde duyurdu: “Bugüne dek 24 bin 435 FETÖ mensubu ihraç edilmiştir. Bunlardan 2 bin 754’ünün de rütbesi geri alınmıştır.”

YAŞ’ta Güler’in vazife süresi uzayacak
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) bu hafta toplanıyor. Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in vazife süresi bir yıl uzatılacak. Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları Hasan Küçükakyüz ve Adnan Özbal için de uzatma gündemde bulunuyor. Uzatma çıkmazsa, Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun, Deniz Kuvvetleri Komutanı olması planlanıyor.

Bu yılki YAŞ’ta yeni Orgeneraller de belirlenecek. Terfi sırasındaki Korgeneraller, 1. Ordu Komutanı Kemal Yeni, 3. Ordu Komutanı Yavuz Türkgenci, EDOK Komutanı Sinan Yayla, MSB Güvenlik Genel Müdürü İrfan Özsert; Hava Eğitim Komutanı Cemal Kadıoğlu, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı İsmail Güneykaya ve Hava Kuvvetleri Değerlendirme Başkanı Mehmet Özlü arasından Orgenerallik tercihi yapılacak.

YAŞ’ta her yıl ortalama 15 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 civarında albay da general ve amiralliğe terfi ediyor. 40 general ve amiralin vazife süresi uzatılırken, 30 civarında general ve amiral de emekli oluyor. TSK’da halen 266 general ve amiral bulunuyor. Bu yılki YAŞ toplantısına Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Musa Avsever, ilk kez katılacak. Şurada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Asil içeriyor.

Kardak komutanı terfi sıralamasında
Bu yıl terfi sıralamasında, FETÖ’nün kumpas davalarında 5 yıl hapis yatan Kardak kahramanı SAT komandosu tuğamiral Ercan Kireçtepe de bulunuyor. Kireçtepe, 30 Ocak 1996 gecesi Üsteğmen rütbesindeyken Ege’deki Kardak kayalıklarına dikilen Yunan bayrağını indirmiş ve adaya gideceği Zodiac botun yakıtı olmadığı için, o günün parası ile 16 milyon 730 bin lirayı cebinden ödeyerek, kendi kredi kartı ile benzin almıştı. 2018 senesinde tuğamiral rütbesine yükselen Kireçtepe, halen SAT Komando Komutanı olarak vazife yapıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.