Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le görüşmek için Soçi’ye gidiyor! Çantasında 4 dosya var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ağustos’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi‘de bir araya gelecek. Dünyanın da yakından takip edeceği ziyarette iki önder mühim mevzular görüşecek.

Bunlardan ilk Türkiye’nin Suriye’ye gerçekleştireceği ihtimaller içinde operasyon ve terörle mücadelesi olacak. Erdoğan, Putin’e harekatın gereklilik nedenlerini anlatacak. Suriye’deki son gelişmelerin arkasından aylardır devam eden Rusya-Ukrayna arasındaki harp da görüşmenin merkezinde olacak.

Bunların yanı sıra Türkiye’nin çabasıyla imzalanan tahıl anlaşması ile oluşturulan tahıl koridoru da liderlerin masasında olacak. Gemilerin geçişi, anlaşmaya dair öteki detaylar ve sevkiyatlara dair gelişmeler değerlendirilecek. Kremlin’den meydana getirilen açıklamada da iki liderin Soçi buluşmasında tahıl koridorundaki pozitif sürecin daha da geliştirilerek sürdürülmesi için yapılması gerekenlerin ele alınacağı duyuruldu. Akkuyu Nükleer Santrali de Putin ve Erdoğan’ın görüşmede üstünde duracağı öteki konulardan biri olacak.

İki liderin son Soçi görüşmesi 29 Eylül 2021’de gerçekleşmiş ve bu zirveden nükleer enerji, Suriye’deki köktencilik unsurların temizlenmesi, uzay emekleri ve hava unsurları başta olmak suretiyle müdafa sanayii işbirlikleri şeklinde mevzularda mühim kararlar çıkmıştı. Başkan Erdoğan daha ilkin 3 Mayıs 2017’de Putin’in daveti üstüne Rusya’nın Soçi kentine gitmişti. İki önder 17 Eylül 2018’de de Soçi’de görüşmüştü. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Sulh Pınarı Harekâtı’nı başlattı. 18 Ekim’de sonlanan harekâtla Türk Silahlı Kuvvetleri, Rasulayn ve Tel Abyad’ı terör örgütlerinden temizledi. Harekâttan kısa bir süre sonrasında, 22 Ekim 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin’in Soçi’de görüşmesinin arkasından 10 maddelik Soçi Mutabakatı açıklanmıştı.

Haberler.com – Dünya

Türkiye Rusya Soçi Siyaset Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.