Dr. Ahmet İnal’dan ‘post Covid sendromu’ uyarısı

KAYSERİ Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, “Çoğunlukla Covid-19’un hafifçe seyrettiğini görüyoruz fakat ‘post Covid’ dediğimiz durum devam edebiliyor. Bu hastalığı ağır geçiren kişilerde organ tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon şeklinde hastalıklar seyrek de olsa görülüyor” dedi.

ERÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ahmet İnal, koronavirüste hem olay hem de ölü sayılarının arttığını belirtti. Dr. İnal, “Çoğunlukla Covid-19’un hafifçe seyrettiğini görüyoruz fakat ‘post Covid’ dediğimiz durum hala devam edebiliyor. Bu hastalığı ağır geçiren kişilerde; organ tutulmaları, diyabet ve hipertansiyon şeklinde hastalıklar seyrek de olsa görülüyor. Bu hastalık sonrasında kişilerde ek olarak dikkat eksikliği, tane düzensizliği ve kronik bitkinlik şeklinde semptomlarla karşılaşıldığına dair veriler var. Bu yüzden şu an koronavirüs geçirenlerin, ‘post Covid sendromu’ndan çekinmelerinde yarar var” dedi.

‘SON DÖNEMDE BOĞAZ AĞRISI ÇOK SIK GÖRÜLÜYOR’

Kapalı alanlarda maske takılmasını da öneren ve aşı uyarısı icra eden Dr. Ahmet İnal, “Eğer aşı tereddüdü yaşayan insanoğlu var ise yerli aşımız Turkovac’ı yaptırabilir. Turkovac oldukça kaliteli bir aşı. Bu veriler ile de kanıtlandı dolayısıyla Turkovac aşımızı da aşılanma zamanı gelen insanlarımızın yaptırmasında yarar bulunduğunu düşünüyoruz. Son dönemde daha fazlaca boğaz ağrısı, ateş ve burun akıntısı şeklinde etkisinde bırakır sık görülüyor. Bu bir nevi grip ve benzeri bir sendrom şeklinde görülüyor. Bu hastalık grip ile de karıştırılabiliyor. Bu semptomların 1 haftalık süre içinde azalıp, kaybolduğunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Koronavirüs Ahmet İnal Erciyes Sıhhat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.