Dünya diken üstünde! Başımıza 25 tonluk roket yağacak

Çin’in uzay istasyonuna gönderilmiş olduğu Long March-5B adlı roketin kontrolden çıkarak ilerleyen günlerde Dünya’ya düşmesi yönündeki olasılık endişelere niçin oluyor. 25 tonluk enkazının düşeceği olası bölgeler içinde ABD, Afrika, Avustralya, Brezilya, Hindistan ve Güneydoğu Asya gösteriliyor.

Abone ol

BBC’de yer edinen habere gore, roketin herhangi bir yerleşim yerine düşme ihtimalinin son aşama zayıf olduğu kaydedildi.

Sadece roketin öngörülemeyen şekilde Dünya’ya düşmesi ve üstüne düşmüş olduğu herhangi bir yerleşim yeri için çekince oluşturabileceğine ilişkin korkular da sürüyor.

24 Temmuz’da “Vıntien” modülünün “Long March-5B Y3” taşıyıcı roket vasıtasıyla Haynan Adası’ndaki Vınçang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi’nden uzaya gönderilmesi Çin tarafınca meydana getirilen son fırlatma oldu.

Çin hükümetinin 27 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada, dünyaya düşmesi beklenen roketin enkazının büyük olasılıkla denize ineceği bildirildi.

Mayıs 2020’de Fildişi Sahili’ndeki yapıların hasar görmüş olduğu roket parçalarının nüfusun bulunmuş olduğu bir alana düşmesi endişeleri canlı tutuyor.

Roketin 25 tonluk enkazının tam olarak nereye düşeceği hemen hemen bilinmese de ABD, Afrika, Avustralya, Brezilya, Hindistan ve Güneydoğu Asya enkazın düşeceği olası bölgeler olarak gösteriliyor.

Aerospace’e gore, roketin yine girişinin 1 Ağustos’ta Greenwich Averaj Zamanı’yla 00:24’te (TSİ 03.24) civarında gerçekleşmesi öngörülüyor. Tahminde 16 saatlik sapma ihtimali bulunuyor.

Çin’den “roketi takip ediyoruz” açıklaması
Çin, ilerleyen günlerde Dünya’ya düşmesi öngörülen roketi takip ettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlık sözcüsü Zhao Lijian bugün yapmış olduğu basın açıklamasında, Çin’in roket enkazının ne vakit ve nereye düşebileceğini bilip bilmediğine dair soruya, roket parçalarının Dünya atmosferine tekrardan girdikten sonrasında yanmasının internasyonal alanda kabul gören bir uygulama bulunduğunu belirtti.

Söz mevzusu roket türünün hususi bir teknik tasarımla üretildiğini ve bileşenlerin çoğunun tekrardan giriş esnasında parçalanarak imha olacağını ve yeryüzüne zarar verme ihtimalinin oldukca zayıf bulunduğunu aktaran Zhao, “Çin tarafı, roketin üst aşamasının Dünya atmosferine tekrardan giriş sürecini yakından izliyor.” dedi.

Çin’in uzay istasyonu kurma planı
Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Internasyonal Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımını engellemesi sebebiyle kendi uzay istasyonunu oluşturmak için emek harcamalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşması planlanan Tiengong (gök sarayı) istasyonu tamamlandığında, Rusya’nın artık etkin olmayan Mir Uzay İstasyonu ile ortalama aynı boyutlarda olacak.

İstasyonun ana parçası olan “Tienhı” (göksel uyum) isminde olan çekirdek modül, 29 Nisan 2021’de uzaya fırlatılmıştı.

Ana iskeletin tamamlanması için çekirdek modüle iki laboratuvar modülünün eklenmesi öngörülüyor. “Mıngtien” (gökleri düşlemek) isminde olan ikinci laboratuvar modülünün de ekimde uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Ana iskelet kurulduktan sonrasında “Şüntien” (gökleri dolaşmak) isminde olan uzay teleskobu, ayrı bir modül olarak istasyona eklenecek.

2022 sonunda tamamlanması hedeflenen istasyonda üç kişilik taykonot ekibi vazife yapıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.