Ekoturizm kalbi Başkonuş Yaylası’nda atıyor

Ekoturizm kalbi Başkonuş Yaylası’nda atıyor

Kahramanmaraş‘ta turistlerin yeni rotası Başkonuş Yaylası oldu

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş ve bölgenin yaz mevsiminde soğuk hava deposu konumunda yer edinen ve binlerce endemik bitkisiyle dikkat çeken Başkonuş Yaylası, ekoturizm yürüyüşü ile yeni rota haline geldi.

Akdeniz Bölgesinin doğusu Onikişubat ilçesi sınırlarında yer edinen Başkonuş Yaylası, Orman Genel Müdürlüğü tarafınca 2021 senesinde Ekoturizm alanı olarak hayata kazandırıldı. Pandemi sebebiyle ekoturizmin tadını çıkaramayan yerli ve yabancı turistler bu yıl ilk kez bölgeye gelmiş olarak, tabiat harikası yaylada eko gezim yapmayı tercih ettiler.

Merkeze 55 kilometre uzaklıkta bulunan ekoturizm alanında, hem bölge halkını hem çevre illeri ve hem de yabancı turistleri cezbeden onlarca kültürel dinamik içeriyor.

Yayla içinde yer edinen başta sümbül ve salep olmak suretiyle birçok endemik bitkiyi bünyesinde barındırması; köknar, sedir, meşe ve ardıç ağaçlarından oluşan orman, rengarenk çiçekleri ve endemik bitkileriyle naturel yapısını korurken, geyikler ve kuşlara da ev sahipliği yapıyor.

Ekoturizm alanında yer edinen 4.5 kilometrelik, ortalama bin 500 basamak merdivenle tırmanılan teras tepeye uzanan vatandaşlar, bin 850 rakımda tabiat ile iç içe bulunmanın farkındalığını, çektikleri fotoğrafla ölümsüzleştiriyorlar.

Yaz ve kış aylarındaki değişik güzellikleri ile turistleri ağırlayan mekanda yaylanın giriş kısmı A tipi mesire alanı olarak düzenlendi.

Bu alan sınırları içinde kır lokantası, bungalov orman evleri, spor alanları, çadır kamp alanı, karavan kamp alanı, piknik alanları, çocuk oyun alanları ve yürüyüş yolları da gene ekoturizm için tercih sebepleri içinde içeriyor.

Ekoturizm alanında toplamda 11.100 metrelik bir parkur içeriyor. 2 tane yürüyüş parkuru, 1 tane bisiklet parkuru olmak suretiyle toplam 3 kısımdan oluşuyor.

Bölgeye seyahatlerini anlamlı kılmak isteyen ziyaretçilerin kimisi karavanda kalıyor, kimileri ise bungalov orman evlerini tercih ediyorlar.

Orman Genel Müdürlüğü tarafınca ekoturizm rotası olarak duyuru edilen Başkonuş yaylası, turistlerin yanı sıra fotoğraf ve tabiat severlerin de yeni rotası oldu.

Başkonuş Yaylası işletmecisi Serhan Erdoğanyılmaz, “Başkonuş Yaylası 1350 rakımda ve şehir merkezine 30 – 40 kilometrede içeriyor. Yazın bilhassa misafirlerimiz 22 tane bungalov evlerde konaklamaya bilhassa çadır ve kamp alanında kalmış olarak aileleriyle zaman geçiriyor. Yaylamızda ekoturizm projemiz devreye girdi. Ziraat ve Orman Bakanlığı tarafınca sisteme alınan ekoturizm yolu, Türkiye’de belli alanlara yapılmış oldu ve bunlardan biride burası. Orman Genel Müdürü ve öteki ilgililere fazlaca teşekkür ederiz. Hafta sonu yüzlerce aile buraya gelmiş olarak ortalama 4 – 5 bin metrelik parkuru yürüyerek endemik nebat çeşitliliği ile ilgili bili alarak gözlemliyorlar” dedi.

Yayladaki endemik nebat çeşitliliğinin fazla olması ve soğuk havası ile şifa bekleyenlerin de yeri haline geldiğini ifade eden Erdoğanyılmaz, “Orman Bölge Müdürlüğü’müzden aldığımız bilgiye bakılırsa yaylamızdaki endemik nebat çeşitliliği İngiltere ve Hollanda’nın toplamının bir buçuk katıdır. Yaylamızın da ekoturizm açısından fazlaca varlıklı bulunduğunu gösteriyor. Bu rotada yürürken nebat çeşitliliğini görüp bıraktığımız panolardan da data alabiliyor ziyaretçiler. Başkonuş Yaylası yüzyıllardır solunum hastalığı çeken hastalar için şifa deposudur. Adeta buz dolabı etkisine girmiş benzer biçimde bir ortam oluşuyor” dedi.

Yaylayı ziyaret eden bir yurttaş ise, “Oldukca tavsiye ederim. Ağaçlar, kuşlar, kelebekler bence burası ekoturizm alanında mükemmel bir yer” dedi.

Orman Genel Müdürlüğü Kahramanmaraş Akdeniz Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.