Gündeme bomba benzer biçimde düşen erken seçim iddiası! Dillendirilen tarihin de hususi bir anlamı var

Erken seçim tartışmaları gündemdeki yerini korurken toplumsal medyada ortaya atılan “Seçim 14 Mayıs 2023 pazar günü yapılacak” şeklindeki iddia aniden günün mevzusu oldu.

İddiaya bakılırsa; 14 Mayıs tarihinin seçilmesinin de hususi bir anlamı var. Demokrat Parti, 14 Mayıs 1950’de ‘Yeter söz milletin’ sloganıyla girmiş olduğu seçimde oyların yüzde 52,7’sini alarak iktidara gelmişti. AK Parti’nin de 73 yıl sonrasında aynı gün, benzer seçim mesajları ve sloganlarıyla seçime girmeyi hedeflediği öne sürüldü.

Seçimler 14 Mayıs’ta yapılırsa, okullar kapanmadan ilkin yapılmış olacak. 23 Haziran 2019’da meydana getirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminde, AK Parti seçmenlerinin kent haricinde bulundukları için oy kullanmaya gidemedikleri öne sürülmüştü. Tüm Türkiye’nin sonucunu merak etmiş olduğu seçimde AK Parti’nin talibi Binali Yıldırım yitirmiş, CHP’nin adayıEkrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini yüzde 54,21 oy oranı ile kazanmıştı.

Öte taraftan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ittifak ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli de her fırsatta seçimlerin zamanında yapılacağını ifade ediyor. Erdoğan, son açıklamalarından birinde “Bay Kemal, kasımda seçim yok, seçim önümüzdeki senenin haziranında, kendini oraya hazırla. Sen ilkin aday mısın, değil misin onu bir açıkla. Ya adaylığını açıkla, eğer sen aday değilsen adayını açıkla” ifadelerine yer vermişti.

Olgun Kızıltepe

Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.