IMF, Türkiye ekonomisine ilişkin gelişme tahminlerini yükseltti

Internasyonal Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nu güncelledi. Raporda, Türkiye ekonomisine ilişkin gelişme tahminleri bu yıl için yüzde 4, gelecek yıl için yüzde 3,5 olarak belirlendi. IMF’nin nisan ayında yayımladığı tahminlerinde, Türk ekonomisinin 2022’de yüzde 2,7 ve 2023’te yüzde 3 büyüyeceğini öngörmüştü.

Küresel ekonomik gelişme tahminlerinde ise düşüşe gidilen raporda, küresel ekonominin bu yıl 3,2, gelecek yıl yüzde 2,9 büyümesinin beklendiği bildirildi. IMF, nisan ayında yayımladığı raporda, küresel ekonominin 2022 ve 2023’te yüzde 3,6 büyüyeceğini tahmin etmişti.

Raporda, dünya genelinde beklenenden yüksek enflasyonun daha sıkı mali koşulları tetiklemesinin, Çin’deki ekonomik yavaşlamanın ve Ukrayna’daki savaşın negatif etkilerinin, salgın sebebiyle zayıflayan dünya ekonomisini vurmuş olduğu açıklandı.

IMF’nin Ekonomik Danışmanı ve Araştırma Direktörü Pierre-Olivier Gourinchas ise ekonomik görünüme ilişin yazıya döktüğü blog yazısında, dünyanın en büyük üç ekonomisinin yavaşladığını ve enflasyonun mühim bir kaygı deposu bulunduğunu altını çizdi. Gourinchas, küresel ekonominin giderek daha kasvetli ve belirsiz bir görünümle karşı karşıya bulunduğunu belirterek, dünyanın yakında küresel bir resesyonun eşiğine gelebileceğini açıkladı.

Türkiye Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.