İspanya’da maymun çiçeği virüsünden ilk ölüm kayıtlara geçti – Son Dakika Dünya Haberleri

Son dakika haberi! İspanya’da maymun çiçeği virüsü sebebiyle ilk kez bir kişinin yaşamını kaybetmesiyle Avrupa’da ilk ölüm kaydedilmiş oldu.

İspanya Sıhhat Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, ülkede 4 bin 298 maymun çiçeği virüsü tespit edilmiş olduğu ifade edildi.

Açıklamada, dünya genelinde en yüksek maymun çiçeği vakasının İspanya’da saptandığı açıklandı.

Ülkede, maymun çiçeği virüsü sebebiyle ilk kez bir kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu belirtilen açıklamada, bu ölümün Avrupa’da salgın kaynaklı ilk, Afrika haricinde ise ikinci ölüm olduğu aktarıldı.

Açıklamada, İspanya’da maymun çiçeği virüsüne yakalanan 120 kişinin hastanelerdeki tedavisinin sürdüğü bilgisi verildi.

LATİN AMERİKA’DA MAYMUN ÇİÇEĞİNDEN İLK ÖLÜM BREZİLYA’DA OLDU

Brezilya’da maymun çiçeği virüsü sebebiyle ilk kez bir kişinin yaşamını kaybetmesiyle Latin ABD vatanlarında ilk ölüm gerçekleşti.

Brezilya Sıhhat Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, ülkede maymun çiçeği olay sayısının 1066’ya yükseldiği belirtilerek, ilk ölümün kayıtlara geçmiş olduğu ifade edildi.

Ölen kişinin Minas Gerais eyaletine bağlı Uberlandia kentinde yaşayan 44 yaşındaki adam bir hasta olduğu kaydedildi.

Vakaların çoğunluğunun ülkenin en kalabalık eyaleti Sao Paulo’da ortaya çıkmış olduğu ve sayının 823 olduğu bildirildi.

Yetkililer, artan vakalar sebebiyle acil durum komitesinin kurulduğunu duyurdu. Hükümet, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve Pan Amerikan Sıhhat Örgütü ile durumu görüştüğünü deklare etti.

BREZİLYA KITADA EN ÇOK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ ÜLKE

Brezilya, ABD’nin peşinden şimal ve cenup ABD kıtasında en oldukça maymun çiçeği vakasının görüldüğü ülke olarak geçiyor.

DSÖ, 23 Temmuz’da başta Avrupa olmak suretiyle dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği salgınını Internasyonal Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) duyuru etmişti.

DSÖ’nün 27 Temmuz’da yapmış olduğu açıklamada, 78 ülkeden 18 binin üstünde vakanın doğruladığı, vakaların yüzde 70’ini Avrupa bölgesi, yüzde 25’ini de ABD bölgesinin oluşturduğu bildirilmişti.

Açıklamada, İspanya’nın, en oldukça maymun çiçeği virüsü vakası saptanan ülke olduğu belirtilmişti.

“VİRÜSÜN YAYILIMI SÜRECEK”

DSÖ maymun çiçeği uzmanı Dr. Rosamund Lewis, ABD’de 2 bin 316, Almanya’da 2 bin 268, İngiltere’de 2 bin 137, Fransa’da 1453, Hollanda’da ise 712 olay bulunmuş olduğu bilgisini paylaşmıştı.

Şimdiye kadar DSÖ’nün dünya genelinde doğruladığı 16 binin üstünde vakadan 11 binden fazlasını Avrupa ülkelerinin oluşturduğunun altını çizen Lewis, virüsün yayılımının süreceği uyarısında bulunmuş oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.