İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı tarih verdi: 10 bin TL’lik evler 6-7 bin TL’ye düşecek

Son dönemde artan kiralar, kiracıların belini bükmüş durumda. Bilhassa İstanbul benzer biçimde büyükşehirlerde kiralar alıp başını gitmiş durumda. Kiralık daire tutarları semtine gore değişkenlik gösterirken en ucuz mahallede bile 4-5 bin liradan aşağıya daire bulunmuyor.

Hükümet, artan kiralardan vatandaşları korumak için 1 Temmuz’dan geçerli olmak suretiyle kira artışlarına sınır getirdi. Düzenlemeye gore, 1 Temmuz 2023’e kadar kiralara yapılacak artış yüzde 25’i aşamayacak.

İstanbul’daki kiralarla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kiracıları sevindirecek ifadeler kullandı. Akşam gazetesinden Şenay Büyükköşdere’ye konuşan Aşa, gelecek yıl kiralarda dikkat çeken bir düşüş olacağını söylemiş oldu.

Aşa, talebin azalması, kira ödemelerinde sorunların başlamasıyla fiyatlardaki yukarı yönlü ivmenin tersine dönmeye başladığını ileri sürerek, “3 binden 10 bin TL’ye çıkan bir kira, tekrar yine 3 bin TL’ye inmez fakat o ev 6-7 bin TL’ye iner. Biz bunu 2016 – 2018 içinde da yaşadık aslen. O dönem kiralar da yüzde 50 düştü, satılıklar da. Bakın şu anda 5-6 milyon istenen evler 2-3 yıl evvel 800-900 bine alıcı bulamıyorlardı. İddia ediyorum ki bu yıl sonunda satılıklarda da kiralıklarda da düşüş başlamış olacak. 2023’te 10 bin TL’lik evlerin 6-7 bine, en fena 8 bine düştüğünü göreceğiz. Bu oldukça rahat bir hesap, Türkiye’de kiracı profiline bakmış olduğunuzda kimse 30-40 bin kazanmıyor.” dedi.

İstanbul kiracı Iktisat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.