İzmit’te CHP’li başkan pankart astırdı AK Parti’den başkanın yeğeni ile yanıt geldi

İzmit Belediye Belediye Başkanı Fatma Kaplan’ın iddiasına yanıt veren İzmit Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, “3.5 yıldan bu yana Cumhur İttifakı ile yaptığımız denetim raporlarında İzmit Belediyesi’nce ihalesiz olarak birçok işin yapıldığını tespit ettik. Bunlar Kaplan’ın çevresi, yeğeni il başkanının yeğeni, milletvekillerinin kardeşi şeklinde kendilerine yakın olan kişilere ihalesiz olarak verilen işlerdir. Şu anda da bu firmalardan birisinin önündeyiz” dedi.

Abone ol

İzmit Belediye Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük, kent merkezinin birçok noktasına, “Hizmet araçlarının alınması AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. İzmit tarihini canlandıracak, Nicomedya Vakfı Protokolü AKP ve MHP oylarıyla reddedildi” yazılı pankartlar astı.

Mevzuyla ilgili İzmit Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş açıklamalarda bulunmuş oldu.

“İzmit Belediyesi’nce ihalesiz olarak birçok işin yapıldığını tespit ettik”
Olayın aslının fazlaca değişik bulunduğunu söyleyen İzmit Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Muharrem Tutuş, “3.5 yıldan bu yana Cumhur İttifakı ile yaptığımız denetim raporlarında İzmit Belediyesi’nce ihalesiz olarak birçok işin yapıldığını tespit ettik. Bunlar İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük’in çevresi, yeğeni, il başkanının yeğeni, milletvekillerinin kardeşi şeklinde kendilerine yakın olan kişilere ihalesiz olarak verilen işlerdir. Şu anda da bu firmalardan birisinin önündeyiz. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük’in yeğenine ilişkin bir firmanın adresindeyiz. Burada ne bu şekilde bir şirket var, ne kendisi var, ne de tabelası var. Bu şirketle ilgili herhangi bir bulguya rastlayamadık. Eşleri ve yakınlarına ilişkin firmalarla birlikte bizim son olarak tespit ettiğimiz 2 milyonun üstünden direkt temin işler vardı. Biz bunun şeklinde direkt teminle iş verilen firmalara gittiğimizde çoğunun paravan şirket dediğimiz yerinde bulunmayan hiçbir şekilde sahibin kim oluğu bilinmeyen, tabelası dahi olmayan firmalar bulunduğunu son günlerde tespit ettik. Direkt teminlerle 3.5 senedir verilen işlerin totali 100 milyonun üzerindedir. Bunun haricinde da direkt teminle olmayıp sadece açık ihale yapılmadan içinde ne olduğu bilinmeyen birçok şirket ve işler mevcuttur. Bunların sayıları da belediyenin bütçesine nazaran fazlaca yüksektir ve bunların da yerlerine gittiğimiz de bununla ilgili firmaya rastlanmamıştır. Son günlerde afişlerle meydana getirilen yalan propagandanın esas sebebi işte bu firmalara verilen işlerin saklanmak istenmesidir.” dedi.

İftira atıldığını söyleyen Tutuş, “İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük tarafınca başlatılan bu karalama kampanyasının amacı, yaptıklarını perdelemektir. Ek olarak 2 yıldan bu yana Ersan Şen’i de kendilerine oyuncak etmişler. Kendisi televizyonda katılmış olduğu programlarda bir informasyon ve belge sahibi olmadan bu mevzularla kamuoyunu yanıltma yoluna gitmiştir. Ben daha ilkin İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Özgürlük’e davet yapmıştım tekrardan söylüyorum, dilerse kendisine oyuncak etmiş olduğu Ersan Şen’i de yanına alarak bu mevzularda konuşabiliriz. Vakıf ve vasıta satın alınması mevzusuyla ilgili yapmış oldukları ‘Yetki vermediler’ yalanının doğrusu komisyon olarak yazdığımız raporlarda mevcuttur. Vakıf üstünden meydana getirilen yalan ve karalama kampanyasının doğrusu plan ve bütçe komisyon raporumuzda mevcuttur. Raporda, ‘İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı iş birliği protokolü yapılabilmesi için belediye başkanına yetki verilmesi uygun görülmüştür’ denilmektedir. Bir öteki mevzu olan vasıta satın alınmasıyla ilgili olan raporda ise ‘Araçların belediyenin öz kaynakları ile tümünün satın alınmasa yetki verilmesine, eğer bir kredi talebi var ise da kiralama detaylarının komisyona sunulduktan sonrasında bu bilgiler ışığında değerlendirilmesine’ diye karar verildi. Hem vasıta kiralama hem de vakıf mevzusuyla ilgili İzmit Belediye başkanına yetki vermiş olmamıza karşın bizlere karacılık atılmıştır. İzmit’teki soygunun, talanın ve yalanların perdelenmesi için sahnelenmiş bir oyun izlemekteyiz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.