Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan Kırkdilim Geçiş projesi 2023 senesinde hizmete giriyor

Karadeniz Bölgesi‘ni İç Anadolu’ya bağlayan Kırkdilim Geçiş projesi 2023 senesinde hizmete giriyor

2 milyar liraya mal olacak sarp kayalıklar ve yar arasındaki seyahatler mazide duracak

Adını yol üstünde bulunan 40 virajdan alan Kırkdilim’de emekler hızla aşama kaydediyor

Projenin tamamlanmasıyla sarp kayalıklar ile yar içinde geçen seyahatler mazide duracak

ÇORUM – AK Parti Çorum milletvekili Oğuzhan Kaya, 2 milyar TL’ye mal olan ve sarp kayalıklar ve yar arasındaki seyahatler mazide bırakacak olan Kırkdilim geçiş projesinin 2023 senesinde hizmete açılacağını deklare etti.

Türkiye’nin en mühim güzergahları içinde yer edinen ve Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan Kırkdilim yolunda emekler hızla aşama kaydediyor. 2008-2011 yılları aralığında yol genişletme emek harcamaları meydana getirilen Kırkdilim, 3 şeritli hale getirilmiş ve sürücüler için büyük kolaylık sağlanmıştı.

Sadece bir süre sonrasında yamaçlardan düşen kaya parçaları çekince meydana getirmeye başlamış, ara sıra yol trafiğe kapatılmıştı. Bunun üstüne bölgedeki ulaşım probleminin çözümüne yönelik yeniden emek verme başlatılarak Kırkdilim’in tünellerle geçilmesi için proje hazırlanmıştı. Adını yol üstünde bulunan 40 virajdan alan Kırkdilim’de sarp kayalıklar ile yar içinde yer edinen ortalama 9 kilometrelik yolda uzunlukları bin 389 metre, bin 149 metre ve bin 553 metre üç ayrı tünel yapılıyor.

Sarp kayalıklar ile yar içinde geçen seyahatler mazide duracak

Çorum- Laçin Yolu üstünde bulunan Kırkdilim Geçişi, Çorum’u, Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı ilçelerine bağlayan, hem de Sinop’tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üstünden Akdeniz’e ulaşan kuzey-güney aksının mühim bir parçasını oluşturuyor. Karadeniz Bölgesi’nin İç Anadolu’ya oluşturulan kapısı olan Çorum için ehemmiyet arz eden projenin tamamlanmasıyla ulaşım daha rahat ve konforlu bir halde sağlanacak büyük kısmı sarp kayalıklar ile yar içinde geçen seyahatler mazide duracak.

AK Partili Kaya, emek harcamaları yerinde inceledi

TBMM Hakkaniyet Komisyonu Üyesi ve AK Parti Çorum Milletvekili Av. Oğuzhan Kaya, Laçin ilçesine giderek proje çalışmalarını yerinde inceledi. Laçin Belediye Başkanı İdris Görükmez ile beraber yüklenici firmayı ziyaret eden milletvekili Oğuzhan Kaya, şirket yetkililerinden data aldıktan sonrasında emek harcamaları yerinde görmek için araçlarla yapımı devam eden tünellerde araştırma de bulunmuş oldu.

Şirket yetkilileri, projede 3 tünelin yanı sıra 3 tane hemzemin kavşak ve 2 tane alt geçit bulunduğunu deklare etti. Yetkililer, projenin tamamlanmasıyla beraber 10,2 kilometre uzunluğundaki mevcut güzergahın 8,6 kilometreye düşeceğini ifade ettiler.

“Kırkdilim projesi Cumhuriyet tarihinde Çorum’a tek kalemde meydana getirilen en büyük yatırımlardan birisi”

Cumhuriyet tarihinde Çorum’a tek kalemde meydana getirilen en büyük yatırımlardan birisi olan Kırkdilim projesinde inşaat çalışmalarının hızla devam ettiğini özetleyen Kaya, “Maliyeti bugün itibariyle ortalama 2 milyar lirayı kabul eden Kırkdilim geçiş projesi 3 tünelden oluşuyor. Laçin bölgesinden başladığımızda, Laçin’e yakın olan T3 tüneli, ortada bulunan ve şu an içinde bulunduğumuz T2 tüneli, ilerisindeki T1 tüneli. T3 Tünelindeki kazıları, ışık göründüleri tamamlandı. Betonlama ve demirleme işlemleri de bitti. Gene içinde bulunduğumuz T2 tünelinde ışık göründüler tamamlandı. Betonlamanın yüzde 95 oranında son aşamasına doğru geliyoruz. İnşallah T1 tünelinin sağ tüpünde bir aya kadar, sol tüpünde ise Kasım ayında ışık görüldüyü yapacağız. Ocak, Şubat aylarında da asfaltlama çalışmalarına başlayarak, 2023’de bu tüneli açmış olacağız. Bu hizmetin Çorum’umuza gelmesi için bizlere devamlı destek olan Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Gene Ulaştırma Bakanımıza ve bu emek vermeyi yürüten şirket yetkililerimize teşekkür ediyorum. İnşallah 2023 Haziran’dan ilkin tünelimizi hemşerilerimizin hizmetine sunacağız diyorum” dedi.

Karadeniz Bölgesi İç Anadolu Laçin Çorum Iktisat Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.