KPSS iddialarında adı geçen yayınevinden ilk izahat: Kesinlikle rastlantı

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Kabiliyet-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında adaylara yöneltilen bazı soruların bir yayınevinin tecrübe etme sınavında yer almış olduğu iddia edildi.

İddiaların muhatabı olan yayınevinden ise ilk izahat geldi. TELE1’den Sulh Önal’ın haberine gore yayınevi yetkilisi şu ifadeleri kullandı: “Tamamen idrak, yayınlarımız devam ediyor. Bir iki sual aynı diye oldukça yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Başka gösterim evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane sual aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir rastlantı.”

Soruların şıklarına kadar aynı olacak şekilde KPSS’de adaylara yönetildiğini öne devam eden iddialar ise ÖSYM tarafınca yalanlandı. ÖSYM’den meydana getirilen açıklamada, “2022 KPSS Lisans Genel Kabiliyet-Genel Kültür Imtihanı ile Eğitim Bilimleri Imtihanı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonrasında oturumlarında güvenli bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Bazı imtihan sorularının bir yayınevinin tecrübe etme imtihanı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin toplumsal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde aslı astarı olmayan olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2022 KPSS Lisans oturumundaki söz mevzusu iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna araştırma talimatı verdi. Toplumsal medyada yapmış olduğu paylaşımda Erdoğan, “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı araştırma sonucunda elde edilmiş veriler titizlikle değerlendirilecek, lüzumlu adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Öteki taraftan ÖSYM Başkanı Halis Aygün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de piyasaya sürülen kararla gece yarısı görevden alındı.

İlgili Haberler

Son Dakika: KPSS sorularıyla ilgili skandal iddianın ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındıSon Dakika: KPSS sorularıyla ilgili skandal iddianın arkasından ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı
KPSS iddialarında adı geçen yayınevinden ilk açıklama: Kesinlikle tesadüfKPSS iddialarında adı geçen yayınevinden ilk izahat: Kesinlikle rastlantı
Son Dakika: KPSS krizi büyüyor! Devlet Denetleme Kurulu Başkanı 'Problem var' dedi, müfettişler bugün ÖSYM'ye gidecekSon Dakika: KPSS krizi büyüyor! Devlet Denetleme Kurulu Başkanı “Sorun var” dedi, müfettişler bugün ÖSYM’ye gidecek
Haberler.com – Güncel

KPSS Ösym Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.