Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan kredi açıklaması! Sanayiciler tepkiliydi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, kredilerle ilgili zor alındığı eleştirilerine ilişkin olarak , “Krediye erişimin tabana yayılmasını ve sanayicilerimizin krediye kolayca erişmesini son aşama önemsiyoruz” açıklaması yapmış oldu.

Abone ol

İstanbul Endüstri Odası (İSO) Meclisi Temmuz ayı olağan toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, açıklamalarda bulunmuş oldu.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

Makine-teçhizat yatırımları ekonomimizin arz kapasitesini büyüterek kalıcı fiyat istikrarına katkı sağlayacak.

Türkiye ekonomisi büyürken eş anlı olarak cari fazla verir hale gelmesi, gelişme ve fiyat istikrarının sürdürülebilir ve kalıcı olarak tesis edilmesini elde edecektir. Yurt içi tutumsal etkinlik negatif arz şoklarına karşın sürdürülebilir bir yapıda ve kesintisiz bir halde kuvvetli seyrini sürdürmüştür.

Sürdürülebilir gelişme ve fiyat istikrarına arz yönlü desteğin devamı için lüzumlu olan yatırım ihtiyacının ulaşılabilir, uzun vadeli ve düşük maliyetli Türk lirası finansman ile karşılanması ehemmiyet arz etmektedir.

Merkez Bankası olarak tanımış olduğumuz reeskont kredisi imkânı ile son 5 yılda ihracatçı firmalara 106 milyar ABD doları finansman sağlanmıştır. Kullandırılan reeskont kredisi maliyetleri piyasa faizlerinin oldukça altında olup firmaların finansman giderlerinin makul seviyelerde seyretmesine katkı sağlamaktadır. Merkez Bankası tarafınca reeskont kredisi kullanan firmalara 2017 yılından itibaren uygun faiz koşullarının sunulmasıyla senelik averaj 250 milyon ABD dolarına ulaşan maliyet pozitif yanları sağlanmıştır.

Geçen senenin ilk yarısına kıyasla 2022 yılının ilk altı ayında reeskont kredisi kullanan şirket sayısı 2199’dan 4476’ya; kredi kullanım tutarı da 9,3 milyar ABD dolarından 11,1 milyar ABD dolarına terfi etmiştir.

Hedefli kredi politikamızda kaynakların yatırım, istihdam, üretim ve ihracatı artıracak yönde ve uygun şartlarda sağlanması temel ilkemizdir. Bundan dolayı, krediye erişimin tabana yayılmasını ve sanayicilerimizin krediye kolayca erişmesini son aşama önemsiyoruz.

TCMB ve gerçek sektörler iç içedir. Merkez Bankası makroekonomik koordinasyon ile kredilerin hem uygun maliyetli hem de cari fazla odaklı tutumsal faaliyetle uyumlu dağılımı için hedefli kredi yaklaşımını benimsemiştir.

Yeni iktisat modelimizde cari fazlaya destek olacak hedefli kredi politikalarımızla ülke ekonomimiz için en verimli neticeleri almaya odaklanmış durumdayız. Tüm düzenleme ve kararlarımızı da bu doğrultuda alıyoruz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.