Meyve sebzede enflasyonla beraber kış zammı alarmı! Bakan Nebati başkanlığındaki görüşmede karar

Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında toplanan Besin Komitesi’nin gündeminde enflasyon sebebiyle yükseliş gösteren besin fiyatlarının kış mevsiminde nasıl biteceği vardı. Kışın sebze meyveye erişimin zorlaşmaması için alınacak tedbirler karara bağlandı.

Abone ol

Kış aylarında artan sebze ve meyve fiyatlarına yönelik tedbirler Besin ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi tarafınca masaya yatırıldı. Mevzuya ilişkin değerlendirmede bulunan Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kurumlarla iş birliği içinde emekler yapılacağını duyurdu. Ek olarak hal takip sistemi üstünden hallere ürün giriş ve çıkışı ile ilgili de tehlikeli sonuç bir karar alındı.

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Besin ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısında alınan kararlara ilişkin açıklamada bulunmuş oldu. Komitede kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları minimum düzeye indirmeye yönelik tedbirlerin tartışıldığı ve sera yatırımlarının hızlandırılmasına ilişkin ilgili kurumlarla iş birliği içinde emekler yapılması hususu kararlaştırıldığı ifade edildi.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada toplantıya ilişkin şu ifadeleri kullanıldı:
“Gömü ve Maliye Bakanı Sayın Dr. Nureddin NEBATI’nin ev sahipliğinde meydana gelen Besin ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinde küresel besin fiyatlarının güncel durumu ve ülkemizin 2022 yılı hasat sezonundaki gelişmeler doğrultusunda gida fiyatlarının seyri üstüne değerlendirmeler yapılmıştır.

Kış aylarında sebze fiyatlarında artış için önlem

Komitede kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları minimum düzeye indirmeye yönelik tedbirler tartışılmış ve sera yatırımlarının hızlandırılmasına ilişkin ilgili kurumlarla iş birliği içinde emekler yapılması hususu kararlaştırılmıştır. Ek olarak, yem fiyatlarındaki gelişmelerin üreticilerimize ve dolayısıyla yurttaşlarımıza getirebileceği negatif tesirleri asgari düzeyde tutmak için alınabilecek ihtimaller içinde tedbirler tartışılmış ve yol haritası oluşturulmuştur.

Hal mevzusu masaya yatırıldı
Komitede, besin ve tarımsal ürün piyasalarının ve bilhassa hal takip sistemi üstünden hallere ürün giriş ve çıkışının ilgili Bakanlıklarca yakından izlenmesine, bu sistemden alınacak bilgiler dâhilinde süratli bir halde tüketici mağduriyetini önleyecek çözüm ve tedbirlerin uygulanmasına ve bu mevzuda kurumlar arası iş birliğinin yüksek seviyede sürdürülmesine dair kararlılık vurgulanmıştır.

Ek olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın dünya genelinde tahil fiyatlarındaki düşüşe pozitif katkı sağlamış olduğu ve sağlamaya devam edeceği değerlendirmesi paylaşılmıştır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.