Necmettin Batırel Avrupa’daki sıkıntıyı bu şekilde değerlendirdi: Türkiye’ye çatan belasını buluyor!

Avrupa’da yaşanmış olan enerji ve gaz krizini değerlendiren “Şakkadanak dolar düşürme” polemiğiyle tanınan Necmettin Batırel, yaşanmış olan bu sıkıntıyı “Türkiye’ye çatan belasını buluyor” şeklinde değerlendirdi. 

Abone ol

Türkiye gazetesi yazarı Necmettin Batırel, Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle Avrupa’da yaşanmış olan enerji krizini, Seyahat davasında AİHM’in “derhal özgür bırakılmasına” hükmettiği iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamı sebebiyle alınan yaptırım kararlarına bağladı. Batırel, “Türkiye’ye çatan belasını buluyor” dedi. 

Batırel, “Türkiye’ye çatan belasını buluyor!” başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:
 
“Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışı bölge ekonomisi resesyona sürüklüyor. Itimat endeksi düşüyor, Almanya’da senelik TÜFE %8.5 ile yeni üstün dereceli düzeye ulaştı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmek için muhalefete destek verebileceklerini söyleyen Biden’ın ülkesi ekonomik krize sürükleniyor. Tayvan’ın bağımsızlığına açık destek verdiği için Çin’le muharebeye sürükleniyor. Terör finansörü Osman Kavala’yı mahkûm ettiğimiz için Türkiye’ye yaptırım sonucu alan Avrupa enerji krizi dolayısıyla karanlığa gömülüyor.
 
Netice: Türkiye’ye çatan belasını buluyor!.. 
Peki, dünya küçülürken, Türkiye iyi mi büyüyor? İhracatla, üretimle istihdamla, tüketimle, turizmle… Kurlardaki artış kaliteli Türk ürünlerinin pazar paylarını arttırıyor, sipariş yağıyor. Endüstri üretimi 9.1’e Kapasite Kullanım Oranı bu yüzden %78.2’ye terfi etti. 2021 Ocak-Haziran döneminde 33 milyar TL açık veren bütçe 2022’nin ilk yarısında 94 milyar TL fazla verdi. Dövizdeki artışlar, enerji ve besin fiyatlarının tetiklediği enflasyona karşın bütçe gelirlerinin artmasında şirketlerin yüksek satış yaparak devlete ödedikleri vergilerdeki artış yol açtı. Bu ekonomik canlılığın en canlı örneği… 
 
Suriyelilere karşın işsizlik %10.9’a geriledi. Dünyada yaşanmış olan enerji ve besin krizi Türkiye’de yok! Bakın kriz denince erişme sıkıntısı var anlama gelir. Vatanımızda enerji krizi yok, yalnız maliyet artışı var. Avrupa’da enerji yok. Bakın Almanya doğalgaza ek vergi getiriyor. Avrupa Birliği enerji tüketimini %15 azaltma sonucu aldı. Türkiye’de bu şekilde bir tablo var mı? Doğalgaz depolarımız ağzına kadar dolu, Rusya, İran ve Azerbaycan’la enerji anlaşmalarını yeniledik. Oldukca rahat bir kış geçireceğiz…” 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.