Nijeryalı gezici satıcıyı sokak ortasında döverek öldürdü dehşet anları kamerada çevredekiler bu şekilde izledi

İtalya’da Nijeryalı gezici satıcının, sokak ortasında darbedilerek yaşamını kaybetmesi ve çevredekilerin vakaya müdahale etmemesi tepkilere yol açtı.

Ülkenin doğusundaki Adriyatik denizi kıyısında yer edinen Civitanova Marche’de dün akşam saatlerinde meydana gelen vaka anına ilişkin görüntüler basında yer aldı.

Sokakta gezici satıcılık meydana getiren Nijeryalı 39 yaşındaki Alika Ogorchukwu, 32 yaşındaki İtalyan Filippo Claudio Giuseppe Ferlazzo tarafınca kentin işlek caddelerinden Umberto I’de darbedilmesi sonucu yaşamını yitirdi.

Basında yer edinen görüntülerde, saldırgan Ferlazzo’nun, evvel geçirdiği kaza sebebiyle koltuk değneğiyle yürüyen Ogorchukwu’ya ilkin koltuk değneğiyle saldırması, hemen sonra yere fikir de üstüne çıkıp, kafasını yere vurması yer aldı.

Vakadan kısa süre sonrasında kasten adam öldürmekten gözaltına alınan saldırgan Ferlazzo’nun ilk ifadesinde, “Alika fazlaca fazla ısrarcıydı. Kız arkadaşımı rahatsız etti” söylediği açıklandı. Ferlazzo’nun, Ogorchukwu’nun ailesinden özür dilemiş olduğu de ifade edildi.

Macerata Emniyeti’nden Komiser Matteo Luconi, gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, vakayla ilgili soruşturmalarının devam ettiğini, şu anda Giuseppe Ferlazzo’nun cinayeti ırkçı nefretle işlediğine dair bir bulguları olmadığını söylemiş oldu.

Luconi, olayın kendisinden yalvararak bir şey satmak isteyen satıcıya gösterilen anormal tepki sonucu gerçekleştiğini kaydetti.

Evli ve bir çocuk babası olan Ogorchukwu’nun çevresinde problem çıkarmayan iyi bir insan olarak bilinmiş olduğu açıklandı.

Vakaya çevreden kimsenin müdahale etmemesi tepki çekti
Ogorchukwu’nun darbedildiği sırada vakaya müdahale etmek yerine çevredeki insanların bir tek uzaktan bağırması ve vakası görüntülemeyi tercih etmesi ek olarak münakaşa mevzusu oldu.

La Repubblica gazetesi, vakası “Bir gezici satıcı sokak ortasında öldürülüyor, yoldan geçenler ise o anı çekiyor” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Ülkedeki Nijeryalılara değişik hadiselerde yardım eden avukat Francesco Mantella, “Bu korkulu bir şey. Kimse ona yönelik bu öldürücü öfkeyi durdurmak için yardım etmiyor. Bu utanç verici kayıtsızlığı soruşturmak gerekiyor. Artık yurttaşlık duygusu, duyarlılık ve dayanışmanın olmadığını gösteriyor.” ifadesini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.