OHAL düzenlemelerinden ikisi bugün resmen bitti

5 Temmuz’da FETÖ’nün darbe girişiminin peşinden duyuru edilen ve yasalarla uzatılan OHAL düzenlemelerinden ikisi sonlanmış oldu. Buna nazaran gözaltı süreleri 4 günü geçmeyecek, ihraç için de disiplin usulleri uygulanacak

Abone ol

2018’de kaldırılan OHAL’in peşinden yasa ile devamı kararlaştırılan üç eleştiri OHAL yetkisinden ikisi resmen sonlanmış oldu.

Bugün itibarıyla, OHAL döneminde 12 güne kadar çıkabilen gözaltı süreleri 4 günü geçemeyecek. Kamudan ihraçlar için düzgüsel disiplin prosedürleri işletilecek. Terör örgütü irtibatlı şirketlere TMSF’nin kayyum atanmasına dair son OHAL uygulaması ise 2 yıl daha devam edecek.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine nazaran, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de OHAL deklare edildi. 7 kez uzatılan ve 2 yıl devam eden OHAL uygulaması Temmuz 2018’de sonlanmış oldu. Bu zamanda tam 32 kanun hükmünde kararname çıkartıldı. Bu kararnamelerle, 125 bin 678 şahıs kamudan ihraç edilirken, 3 bin 213 kişinin rütbesi söküldü, 2 bin 761 kurum-kuruluş ise kapatıldı. Toplamda; 131 bin 922 önlem işlemi gerçekleştirildi.
OHAL’in kaldırılmasının peşinden kamuda FETÖ ile savaşım devam etmek için yasal düzenleme yapılmış oldu. Muhalefetin itirazlarına karşın, OHAL sonrası dönemde bazı soruşturma usullerini düzenleyen 7145 sayılı yasa Meclis’ten geçti. Ve 31 temmuz 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yasa ile terör örgütlerine yada ulusal güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapılara iltisak ya da irtibatı olduğu değerlendirilen memurların belirlenen usullere uygun olarak kamu görevinden ihraç edileceği yargı altına alındı. Gene toplu işlenen suçlarda gözaltı süresinin 12 güne kadar çıkarılması ve terör ile irtibatlı şirketlere TMSF’nin kayyum atanmasına dair düzenlemeler de hayata geçirildi. Her üç düzenlemenin de 3 yıl süreyle uygulanacağı da açıklandı.

Bir kez uzatıldı
Üç senelik süre 31 Temmuz 2021’de sonlanmış oldu. Sadece hükümet sürenin uzatılması sonucu aldı. Muhalefetin yoğun itirazları sonucunda; gözaltı ve ihraç uygulamasının 1 yıl, TMSF’nin kayyum atanması uygulamasının ise 3 yıl daha devamı noktasında yasal düzenleme hayata geçirildi.

Gözaltı süresi en fazla 4 gün olacak
Ve gözaltı ile ihraç uygulamasına dair 1 senelik süre dün itibarıyla resmen oldu. Eleştiri OHAL yetkilerinden ikisi resmen sonlanmış oldu. Buna nazaran; gözaltı süresi, bireysel suçlarda 24 saati, toplu suçlarda 48 saati, uzatma hallerinde ise 4 günü geçemeyecek. OHAL uygulamaları bağlamında bu süre toplu suçlarda; 12 güne kadar çıkartılabiliyordu.

Gene kamudan ihraçların ilgili kurum bünyesinde oluşturulan komisyonlar vesilesiyle devam etmesini öngören OHAL uygulaması da son buldu. Terör örgütü bağlantı ya da iltisak iddiasıyla kamudan ihraçlar için artık düzgüsel disiplin süreçleri işletilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.