Ihtimaller içinde bir muharebede Tayvan, Çin’e karşı koyabilir mi? İşte iki ülkenin askeri güçleri

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan‘a resmi ziyarette bulunması Pasifik’i karıştırdı. Çin ise Pelosi’nin Tayvan ziyaretine sert tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, “Bu davranış, ateşle oynamak şeklinde, son aşama tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar” denildi.

Çin ordusu bölgede harp uçakları ve füzeleriyle harp tatbikatı başlatırken, Tayvan kanadı geri adım atılmayacağını duyurdu. Tayvan’ın yanında olacaklarını yineleyen ABD yetkilileri ise Pasifik’te Çin’e karşı Endonezya ile ortak tatbikat başlattı. Bölge yangın yerine dönerken tüm dünya ihtimaller içinde bir harp durumunu konuşmaya başladı. Çin ve Tayvan içinde çıkabilecek bir muharebede orduların son durumu da merak mevzusu oldu. İki ülkenin ordu güçleri karşılaştırıldığında Çin’in daha kuvvetli bir konumda bulunduğunu söylemek mümkün.

Olası bir savaşta dünyayı neler bekliyor? İşte Çin ve Tayvan'ın askeri güçleri

Bir Doğu Asya ada ülkesi olarak malum Tayvan’ın nüfusu ortalama 24 milyon civarında. Çin Halk Cumhuriyeti tarafınca tanınmayan Tayvan’da etkin personel sayısı 290 bin. Tayvan’da biriki personel sayısı ise 2 milyon 800 bin şahıs olarak biliniyor. Ihtimaller içinde seferberlik esnasında askere alınması mümkün 18-40 yaş aralığındaki şahıs sayısı ise 5 milyon 883 bin olarak belirlendi. Sadece bu sayı ve ülke nüfusu uzun solukta elbet Çin’e karşı koyabilecek durumda değil. Envanter açısından sorun yaşayan Tayvan, bu noktadaki açığını tabanca anlaşması yapmış olduğu ABD üstünden kapatma amacında. Öte taraftan Tayvan ordusuna ilişkin 1.180 tank, 2 bin zırhlı harp aracı, 744 hava kuvvetlerine ilişkin tayyare, 210 helikopter, 22 fırkateyn, 10 mayın gemisi, 4 denizaltı bulunuyor. ABD son olarak Tayvan’ın 90 tane F-16 uçağı için Tayvan’la anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Sevkiyatların 2026 yılına kadar tamamlanacağı açıklandı.

Olası bir savaşta dünyayı neler bekliyor? İşte Çin ve Tayvan'ın askeri güçleri

Dünyanın en kuvvetli orduları sıralamasında 3. sırada bulunan Çin, ordusuna epey yatırım yapıyor. Müdafa bütçesine 224 milyar dolar ayıran Çin’in toplam askeri personel sayısı 2.6 milyon, toplam hava gücü 3,187, harp uçağı 1,222, muharebe tankı 13,050, deniz donanma gücü 714 olarak belirtilmişti.

İlgili Haberler

Gözde Nur Bayar

Pasifik Okyanusu Tayvan Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.