Operanın “rockçı” tenorundan yeni albüm

Devlet Opera ve Balesi (DOB) sanatçısı tenor Oğuz Sırmalı, alternatif rock soundunda hazırladığı 2. solo albümünde, aşkı birbirine bağlanan 8 parçayla konu alıyor.

Sırmalı, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, “Rüyamda Bir Gece” adlı albümünün, “Aşkın La Sesi” parçasıyla başladığını, birbirinden kopuk olmayan şarkılarla “adeta havanın kapalı olduğu bir pazar günü izlenen hüzünlü bir film tadı yaşattığını” söylemiş oldu.

Albümün genel hikayesinin aşk bulunduğunu dile getiren Sırmalı, “Fakat aşk. Bir tek karşı cinse hissedilen bir duygu değil, hayata aşk, mesleğe aşk, yaşamaya aşk. Dolayısıyla aşk her insanın kendi yaşamış olduğu aşktır.” dedi.

Sırmalı, albümdeki tüm parçaların sözünün ve müziğinin kendisine ilişkin bulunduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Tamamı sırasıyla bir öykü özetleyen bir albüm oldu. Mutlu başlayıp hüzünlü biten bir albüm. Hüzünlü şeklinde duyulsa da aslına bakarsak mutlu sonla bitiyor. Bu sebeple hayatta bir şeyler yaşıyoruz, mutlulukla başlıyor, bir ihtimal fena devam ediyor fakat sonrasında seneler geçtiğinde ‘İyi ki yaşamışız.’ diyoruz. Oradan fazlaca dersler alıyoruz. Yaşanılan fena hatıralar bizim için geçmişte kalıyor ve bizlere bir şeyler katmış olduğu için bu tarz şeyleri iyi hatırlıyoruz.”

“Dijital müzik platformlarında gösterildi”

Tüm parçaları sırasıyla dinleyenlerin bu hikayeyi anlayacağını ifade eden Sırmalı, albümün açılış parçasını “Aşkın La Sesi” olarak seçmesinin nedenini de şöyleki söyledi:

“Aşk olduğumuzu özetleyen ilk parçanın adı Aşkın La Sesi. Bu sebeple dünyanın bizim ruhumuzda en fazlaca işitilen sesi la sesi. Dünyanın dönüş sesi la ile başlıyor. Senfoni orkestraları, opera orkestraları la sesiyle akort ediyorlar. Dolayısıyla la sesi yaşamın başlangıç sesi, ben de aşkın başlangıcını la sesi olarak yaptım.”

Sırmalı albümün son parçasının adının da “Dün” bulunduğunu, bunun yaşanılanların bıraktığı güzel hatıraları anlattığını dile getirdi.

“Rüyamda Bir Gece” albümünün dijital müzik platformlarında yayınlandığını aktaran Sırmalı, “Bu sefer değişik bir yol izledik. Albümün tüm parçalarını tek seferde yayınlamak yerine kısa aralıklarla tüm parçaları kliplerini çekerek yayınladık. Dolayısıyla albüm aniden 8 parça çıkmadı.” diye konuştu.

Sırmalı, dinlenme sayılarının oldukça iyi bulunduğunu belirterek “Sanatseverler, bilhassa alternatif rock dinleyenler bu albümü beğenecekler.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Kültür Sanat Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.