Prens Charles’ın hayır kuruluşu Ladin ailesinden 1.2 milyon dolar para aldı

Galler Prensi Charles’ın hayır kuruluşunun, eski El Kural elebaşı Usame bin Ladin’in ailesinden bağış almış olduğu iddia edildi.

Abone ol

The Sunday Times’ın haberine nazaran, İngiltere Veliaht Prensi Charles’ın kurduğu Galler Prensi Yardım Fonu’na 2013’te 1,2 milyon dolarlık bağış yapılmış oldu.

Söz mevzusu para, 2011’de ABD güçlerince öldürülen bin Ladin’in üvey kardeşleri Bekir bin Ladin ve Şefik bin Ladin tarafınca yatırıldı.

Danışmanları, Prensi Charles’ı bağışı kabul etmemesi yönünde uyardı.

Galler Prensi Charles’ın resmi konutu Clarence House’dan meydana getirilen açıklamada, bağışın yapıldığı doğrulandı.

Açıklamada, bağışın kabulü kararının prens tarafınca değil yardım kuruluşunun yetkilileri tarafınca kapsamlı incelemeler yapılarak alındığı açıklandı.

Galler Prensi Yardım Fonu 1979’da Galler Prensi Charles tarafınca kurulmuştu.

Veliaht Prens Charles, haziranda da Eski Katar Başbakanı Hamad bin Casim Al Sani’den içinde 3 milyon dolar nakit para bulunan çantaları kabul etmiş olduğu iddiasıyla gündeme gelmişti.

Prens Charles ve Bekir bin Ladin’in 2001’de ABD’deki 11 Eylül saldırılarından bir tek 2 hafta sonrasında akşam yemeği yediği ortaya çıkmıştı.

St James Sarayı’ndan meydana getirilen açıklamada yemeğin, başkanlığını Prens Charles’ın yapmış olduğu Oxford’daki İslami Araştırmalar Merkezi’ne destek sağlamak suretiyle aylar öncesinden planlandığı belirtilmişti.

Açıklamada, “Prens Charles Suudi Arabistanlı iş adamı Bakr bin Ladin ile buluşmuş ve İslami inanışın ilkelerini de kapsayan bir söyleşi yapmıştır. Bu sohbette bin Ladin, ailesinin Usame Bin Ladin’i seneler ilkin reddettiğini bildirmiştir.” ifadesi kullanılmıştı.

Bin Ladin, 11 Eylül’ün arkasındaki isim
11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Tecim Merkezi’ne (İkiz Kuleler) ve ABD Müdafa Bakanlığına (Pentagon) terör saldırıları düzenlenmişti.

Vakalarda, 19 saldırgan hariç New York, Washington ve Pennsylvania’da toplam 2 bin 977 şahıs yaşamını kaybetmişti.

Saldırıları El Kural örgütünün elebaşı Usame bin Ladin üstlenmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.