Rusya, Balkanlar’da yaşanmış olan gerilimden Kosova yönetimini görevli tuttu

Sırbistan ile Kosova sınırında hareketli saatler yaşanırken mevzuya ilişkin meydana getirilen açıklamalar tansiyonu giderek yükseltiyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan iki ülke arasındaki gerilimi daha da tırmandıracak izahat geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaşanmış olan gelişmelere ilişkin yapmış olduğu açıklamada, ” Priştine‘deki yetkililerin 1 Ağustos’tan itibaren mahalli Sırp sakinlerinin kişisel bilgilerinin ve kayıt numaralarının zorla değiştirilmesine yönelik makul olmayan sonucu Sırp nüfusunun Kosova’dan sürülmesi için atılan yeni bir adımdır” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin, Sırbistan‘a karşı askeri senaryoları da gözardı etmediğini korumak için çaba sarfeden Zaharova, “Kosovalıların liderleri, Sırpların, özgürlüklerine direkt bir hücum söz mevzusu olduğunda buna kayıtsız kalmayacaklarını ve askeri bir senaryo için gerilimi kasıtlı olarak tırmanacaklarını biliyorlar” ifadelerini kullandı. Balkanlardaki gerilimden ABD ve Avrupa Birliği’ni (AB) görevli tutan Zaharova, “Priştine ile ABD ve arkasındaki AB’yi provokasyonları durdurmaya ve Kosova’daki Sırpların haklarına saygı duymaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Rusya, Balkanlar'daki gerilimde Kosova'nın yanında yer aldı: Askeri senaryolar değerlendiriliyor

Kosova’da yarın yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kala gerilim yükselmiş, ülkenin kuzeyinde yer edinen ve Sırpların yoğunlukta yaşamış olduğu Mitroviça’da siren sesleri ve tabanca sesleri yükselmişti. Polis, tabanca seslerini doğrulamış ölen ya da yaralanan olmadığını ifade etmişti. Siren seslerinin ise yarın yürürlüğe girecek olan geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasını protesto etmek amacıyla kentteki Sırpları toplanmaya ve protestoya çağrı etmek için çalışılmış olduğu ifade edilmişti.

Kosova ve Sırbistan içinde 2016’da imzalanan özgür trafik dolaşımı anlaşmasının süresinin 15 Eylül’de dolmasının arkasından Kosova hükümeti ülkede bir tek Kosova plakalı araçların dolaşımının mümkün olacağını açıklayarak ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka şartı getirmişti.

Kosova, Sırbistan yönetiminin Kosova plakalı araçların Sırbistan’dan geçmesine senelerdir izin vermemesine karşı almış olduğu karar kapsamında Sırbistan plakalı araçların Kosova’ya girmesine izin vermezken, Sırbistan’dan Kosova’ya girmek isteyen araçlara geçerliliği 60 gün olan geçici plaka veriyor.

Avrupa Birliği Sırbistan Priştine Kosova Siyaset Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.