Sağlığını 50 senedir yapmış olduğu boksa borçlu

– Sağlığını 50 senedir yapmış olduğu boksa borçlu

50 senedir spor yapıyor, gençlere taş çıkartıyor

66 yaşlarında Eskişehirli boksör Ertuğrul Kaya:

“Benim için spor ölene kadar devam edecek”

“Oldukca istisnai bir durum olmadıkça doktora gitmem”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’de yaşayan 66 yaşındaki boksör Ertuğrul Kaya, ortalama 50 senedir devam ettirdiği spor yaşamını halen sürdürüyor. Azmiyle adeta gençlere taş çıkaran Kaya, “Benim için spor ölene kadar devam edecek” diyerek kararlılığını dile getiriyor.

Eskişehirli boksör Ertuğrul Kaya, ortalama 50 senedir gönül verdiği boks sporundan adeta kopamıyor. Yaşına karşın oldukça enerjik ve diri duran Kaya, gençlere taş çıkartıyor. Sabah kalkar kalkmaz rutin sporuyla güne ‘merhaba’ diyen boksör, işlerinden fırsat buldukça da antrenman için spor salonuna gidiyor. Sporun kendisine en başta sıhhat kattığını belirten Ertuğrul Kaya’nın kendi ifadesine gore hiçbir rahatsızlığı bulunmuyor. Halen genç hisseden ve eski zamandaki şeklinde sert yumruklara haiz olan Kaya, sporu ölene kadar bırakmayacağının altını çizerek, her insana bir branşta spor yapmayı da tavsiye ediyor.

“Benim için spor ölene kadar devam edecek”

1973 senesinde başladığı boksa, antrenmanlarla devam eden 66 yaşındaki Ertuğrul Kaya, sıhhatli ve tertipli yaşamına sebep olarak sporu gösteriyor. Gençliğinde elde etmiş olduğu derecelerin kendisinin motive ettiğini belirten Kaya, “Spora 1973 senesinde, Eskişehir’de başladım. Halen daha devam ediyorum, benim için spor ölene kadar devam edecek. Oldukca istisnai bir durum olmadıkça doktora gitmem, ilaç kullanmam. Her gün sabah kalkıp tertipli yürüyüşümü yaparım, zaman buldukça salona gelip burada çalışırım, gençlere tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. Ben söylediğim şeklinde her sabah uyandığımda illa ki otuz dakika yada bir saat yürüyüş yaparım, bunun peşinden kültürfizik hareketlerini yaparım. Şu sebeple vücutta kireçlenmeler oluşuyor, kas ve kemik erimeleri oluşuyor. Bu problemler baş göstermesin diye bu hareketleri yapıyorum. Bunların yanı sıra bu sporu destekleyici ek gıdalar alıyorum, haftada 2 ya da 3 gün salona geliyorum. 1979 senesinde ferdide Türkiye ikincisi oldum. Bunun yanında aynı yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nde şampiyon oldum. O zamanlar boks oldukca revaçtaydı, oldukca boksör vardı. 1980 senesinde Türkiye genelinde üçüncü oldum. Sporun kazanımlarına gelecek olursak; vücut, zihin ve kişilik oturuyor. Kendine itimat artıyor. Hepimiz çalışsın spor yapsın, tavsiye ederim” diye konuştu.

“Ertuğrul abinin yaşamı bizim için örnek”

Kick boks antrenörü Yüksel Çotuk ise yaşça kendisinden büyük olan Ertuğrul Kaya’yla içinde usta-çırak ilişkisi olduğuna değindi. Ertuğrul Kaya’nın halen oldukca azimli olduğu belirten Çotuk, “Ertuğrul abi, sabah kalkar kalkmaz anlattığı rutinin yanı sıra namazına gider, işlerini halleder. Ondan sonra beni arar, ‘Yüksel ne vakit antrenman yapacağız, ne vakit spor yapacağız?’ diye. Yoğunluğumuza karşın Ertuğrul abi ile çalışmaktan zevk alıyoruz. Aslen onun bizi fişeklemesi bizi mutlu ediyor. Ertuğrul abinin yaşamı bizim için örnek olabilecek özellikte şundan dolayı bir kere spor alanındaki başarıları, yaşaması, sıhhatli beslenmesi, kendini disipline etmesi bizim için örnek. Sporun 3-5 yıl sonrasında bırakılması değil, aslen yaşam felsefesi bulunduğunu bizlere konu alıyor. Kendisine baktığımızda maşallah vücuduyla, tekniğiyle hiçbir şeyin eksilmediğini görüyoruz. Ertuğrul abi bizi her anlamda şaşırtıyor. Sporun içinde usta-çırak mantığı var. Alıştırmacı olursun fakat bazı şeyleri göremezsin. Fakat usta-çırak ilişkisinde kimi zaman o atlanan kısımları usta görebilir” ifadelerine yer verdi.

Eskişehir Türkiye Spor Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.