Sinop haberleri | Türkiye’nin En Büyük Mağaralarından Sinop’taki İnaltı Mağarası Ortalama Bir Hafta Süreyle Kapalı Kaldıktan Sonrasında Açıldı: “Turizmin Önemsenmemesinin…

MUSTAFA USTA

Sinop‘taki İnaltı mağarası gezim sezonu devam ederken yedi gün süreyle ziyaretçilere kapatıldı. Sinop Kültür ve Gezim Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, “Tam bir koordinasyon eksikliği, tam bir yazışma eksikliği ve maalesef turizmin önemsenmemesinin bir göstergesi” dedi. Sinop İl Kültür ve Gezim Müdürü Metin Devam eden ise İnaltı mağarasında küçük bir mesele oluştu. Fakat çözdük. Gelişim planı hazırlık aşamasında bir sorun oluştu ve onu giderdik. Kaymakamlığımız yeniden girişimlerde bulunmuş oldu. Elektrik bağlandı ve ziyarete açıldı” dedi.

Sinop’un Ayancık ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük 10 mağarası içinde yer edinen İnaltı Mağarası’nın; turizmin en hareketli olduğu günlerde, Ulusal Parklar Bölge Müdürlüğü tarafınca ‘gelişim planı hazırlanması ve tadilat’ nedeni öne sürülerek elektriği kesildi, bölgedeki mahalli işletmeler kaldırıldı. Mağarayı ziyarete gelen vatandaşlar ‘Girilmesi tehlikeli ve yasaktır’ tabelası ile karşılaştı.

“YAZ ORTASINDA TURİZME VURULAN BİR DARBEDİR”

Sinop Kültür ve Gezim Derneği Başkanı Ahmet Çobanoğlu, Sinop’ta turizmin kurumlar tarafınca sahiplenilmediğini belirtti ve şunları söylemiş oldu:

“Turizmin asla önemsenmediğini, kurumlar tarafınca sahiplenilmediğini gösteren başka bir şey. Aynı şekilde hapishanenin onarımının devam edilmesi, yaz ortasında meydan projesinin devam etmesi… Bu da maalesef yaz ortasında turizme yaralanan bir darbedir. Bunun keşke fazlaca öncesinden hazırlıkları yapılıp bir halde önlemi alınsaydı. Maalesef gene hazırlıksız şekilde çalışan kurumların, hiçbir planlama yapmayan kurumların, üstelik informasyon vermeyen kurumların maalesef turizmcilerin de haberi yok. Ikimiz de insanları yönlendiriyoruz. Gerekirse İnaltı mağarasına gidilsin, diye. Gidenler geri dönmeye başlayınca esasen bu haber ortaya çıktı. Bu tam bir koordinasyon eksikliği, tam bir yazışma eksikliği ve maalesef turizmin önemsenmemesinin bir göstergesi bence. Bunun bir an ilkin en azından yaz sezonunda ziyaretçi kabul edecek hale getirilmesi asla eğer olmazsa bir ay süresince ziyarete açılması icap ettiğini düşünüyorum. Bu mevzuda Ulusal Parkların inisiyatif kullanımı icap ettiğini düşünüyorum.”

Sinop Kültür ve Gezim Müdürü Metin Devam eden ise “İnaltı mağarasında küçük bir mesele oluştu. Fakat çözdük. Orası bildiğiniz şeklinde mühim bir destinasyonumuz, fazlaca sayıda ziyaretçi alıyor. İşletmeyle ilgili bir sorun var. Ulusal Parklar Bölge Müdürlüğü uhdesinde olan doğa parkı duyuru edilmiş bir doğa varlığımız. Burasının doğal olarak herhangi bir ihale edilip işletmeciye verilmediği için gelen ziyaretçilerin geriye dönmemesi için kaymakamlığımız, muhtarlığımız ve oradaki mahalli halk tarafınca işletilmesi söz mevzusu. Gelişim planı hazırlık aşamasında bir sorun oluştu ve onu giderdik. Kaymakamlığımız yeniden girişimlerde bulunmuş oldu. Elektrik bağlandı ve ziyarete açıldı.”

1996 senesinde Maden Incelem Arama (MTA) tarafınca incelemeye alınan İnaltı Mağarası’nın 300 metrelik kısmı aydınlatılarak 2000’li yılların başlangıcında turizme açıldı. Ayancık ilçesine 40 kilometre uzaklıkta bulunan naturel yapı ortalama 650 metre uzunluğa haiz. Meydana getirilen arkeolojik çalışmalarda mağaranın yaşlarının 75 milyon olduğu ortaya çıktı.

Ahmet Çobanoğlu Türkiye Sinop Mahalli Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.