Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Ümit ederim iyi haberler alacağız ve bu durum yarın çözülecek”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile yaşanmış olan gerginliğin yarına kadar çözülmesini umduğunu söylemiş oldu.

Vucic, Sırbistan Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic ve Kosova’daki NATO Gücü (KFOR) komutanıyla Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir araya geldi.

Toplantının peşinden açıklamada bulunan Vucic, Kosova ile önümüzdeki dönemde bir çözüm yolu bulmayı umut ettiklerini belirterek, “Ümit ederim iyi haberler alacağız ve bu durum yarın çözülecek.” dedi.

Vucic, önümüzdeki haftalar ve ayların oldukça zor bir siyasal mücadeleyle geçeceğine işaret ederek, “Kendilerine hakim olanlara, bilhassa de Kosovalı Sırplara teşekkür ediyorum. Teslim olmayacağımızı ve Sırbistan’ın kazanacağını bir kez daha tekrarlamak isterim.” diye konuştu.

Kosova, gerginliğe yol açan sonucu bir ay erteledi

Kosova hükümeti ise yarın hayata geçirilmesi planlanan Kosova’da yaşayan Sırplar dahil her insanın Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olma zorunluluğun 1 Eylül’e kadar ertelediğini açıkladı.

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil her insanın Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olması zorunluluğun getirileceğinin bildirilmesi üstüne Kosova’daki Sırplar bu akşam Kosova’nın kuzeyindeki sınır geçişlerini kapattı.

Kosova’da siren sesleri de duyulurken, ülke polisi bazı yerlerden tabanca sesleri geldiği sadece kimsenin yaralanmadığı bildirildi.

Sırbistan-Kosova gerginliği

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Kosova’yı halen kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliğinin (AB) ara buluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve sonucunda iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, bu akşam yaşanmış olan gerginlik şeklinde değişik nedenlerden sık sık kesintiye uğradı.

Sırbistan Belgrad Kosova Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.