Sırbistan ve Kosova gerginliğine ilişkin Türkiye’den ilk izahat: Üzerimize düşeni halletmeye hazırız

Kosova‘da yürürlüğe girecek olan ülkeye girmek isteyen Sırbistan plakalı araçlara yönelik geçici plaka ve geçiş belgesi uygulamasına saatler kala gerilim terfi etti. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in halka sesleniş konuşmasında, Kosova‘daki Sırpların durumunu değerlendirirken, “Kosovalı Sırplar, daha çok zulme tahammül etmeyecek.” ifadesini kullanmasının peşinden iki ülke arasındaki sınırda gerginlik oluştu.

Kosova‘da siren seslerinin duyulduğu ifade edilirken, Kosovalı Sırpların bu sesler üstüne sınırları kapattığı aktarıldı. Ayrıca, Kosova polisi ek olarak, bazı yerlerde tabanca sesleri duyulduğunu belirterek, bunlardan bazılarının polis güçlerine yönelik bulunduğunu sadece kimsenin yaralanmadığını bildirdi. Ülke basını ise Arnavut kökenli vatandaşlara saldırıda bulunulduğu ve bu saldırılarda araçlarda hasar oluştuğu bilgisini paylaştı.

Sırbistan ve Kosova gerginliğine ilişkin Türkiye'den ilk açıklama: Üzerimize düşeni yapmaya hazırız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ise saatler ilkin yapmış olduğu açıklamada, “Atmosfer ısındı ve Sırplar daha çok vahşet görmeyecek” ifadelerini kullanarak, “Çatışma ve cenk istemiyoruz. Sulh için yakarma edeceğiz ve sulh arayacağız fakat derhal söyleyeyim. Teslim olmayacağız. Sırplara zulmetmeye, rahatsız etme etmeye ve öldürmeye cesaret ederlerse Sırbistan kazanacak” dedi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti ise yaşanmış olan gerginlikten Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Sırbistan’ın Kosova Sorumlusu Petar Petkoviç’i görevli tutan Kurti, Kosova kamuoyunun Sırbistan medyasının tuzağına düşmemesini istedi. Kurti ek olarak, “Gelecek günler ve haftalar sıkıntılı ve sorunlu olabilir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan ve Kosova sınırındaki gerilim sebebiyle Sırbistanlı mevkidaşı Selakoviç ve Kosovali mevkidaşı Schwarz ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yapmış oldu.

Görüşmede Bakan Çavuşoğlu muhataplarına, Türkiye’nin, Balkanların sulh ve istikrarına daima ehemmiyet verdiğini belirterek, bölgede yeni gerilimler yaşanmasının kimsenin yararına olmadığını, sağduyunun hakim kılınması icap ettiğini ve Türkiye’nin gerilimi azaltmak için üstüne düşeni halletmeye hazır bulunduğunu iletti.

Paylaşımında Çavuşoğlu, “Sırbistan-Kosova sınırındaki gerilim sebebiyle Sırp ve Kosovalı mevkidaşlarımla görüştüm. Türkiye, Balkanların sulh ve istikrarına daima ehemmiyet vermektedir.Yeni gerilimlerin hiç kimseye faydası olmaz. Gerilimi azaltmak için üzerimize düşeni halletmeye hazırız” dedi.

Sırbistan ve Kosova gerginliğine ilişkin Türkiye'den ilk açıklama: Üzerimize düşeni yapmaya hazırız

Mevlüt Çavuşoğlu Sırbistan Kosova Dünya Güncel Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.