Son dakika: ABD uçağının Tayvan’a inmesinin derhal peşinden Çin’den karşı hamle! Cenk uçakları boğazı geçti

ABD Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya ziyaretleri kapsamında Tayvan‘ı da ziyaret bölgesine eklemesi ABD ile Çin arasındaki gerilimi artırdı. Söz mevzusu ziyaret Tayvan mahalli saatiyle bugün 22.45’te gerçekleşti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi taşıyan Boeing C-40C tipi SPAR19 adlı hususi tayyare Tayvan’a indi. Pelosi’nin uçağı Cenup Çin Denizi güzergahına girmedi. Destinasyon hususi durumunu kapatan tayyare Filipinler Denizi güzergahını kullandı.

Son Dakika: ABD'nin uçağının Tayvan'a inmesinin ardından Çin'e ait savaş uçakları Tayvan Boğazı'nı geçti

Pelosi’nin uçağı, mahalli saatle salı gecesi 22.45’te (TSİ 16.45) Taipei Songshan Havalananı’na iniş yapmış oldu.

Son Dakika: ABD'nin uçağının Tayvan'a inmesinin ardından Çin'e ait savaş uçakları Tayvan Boğazı'nı geçti

Ziyaretin gerçekleşmesi halinde hücum tehditlerinde bulunan Çin ordusu, harp uçaklarını harekete geçirdi. Pelosi’nin uçağının Tayvan’a iniş yapmasının peşinden Çin’e ilişkin harp uçakları Tayvan Boğazı’nı geçti.

Çin Müdafa Bakanlığı, bu hafta içinde yapmış olduğu açıklamada, Pelosi’nin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde askeri karşılık verebileceği uyarısında bulunmuş ve “Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak” ifadesini kullanmıştı. Dışişleri Bakanlığı da ihtimaller içinde ziyaretle ilgili, “Her tür olasılığa hazırlıklıyız. Eğer ABD tarafı ziyarette ısrar ederse, egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak için kuvvetli ve emin tedbirler alacağız” değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD kamuoyunda ve Kurultay’de Tayvan’a kuvvetli bir destek var. 35 yıldan uzun süredir Kurultay’de yer edinen Pelosi, Çin’e eleştirel tavırlarıyla biliniyor. Bugüne dek Pekin’in insan haklarını çiğnemesini eleştirdi, demokrasi yanlısı protestocularla buluştu, 1989’daki katliamı anmak için Tiananmen Meydanı’nı ziyaret etti. Pelosi’nin planı talibi Nisan ayında ziyaret etmekti. Fakat Covid testi pozitif çıkınca bu ziyareti ertelemek mecburiyetinde bırakıldı.

Mesut Şahin

Tayvan Dünya Güncel Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.