Son dakika haberi… 320 DERECE FIRIN ATEŞİNİN KARŞISINDA EKMEK MÜCADELESİ

ŞIRNAK’ta termometreler 40 dereceyi gösterirken fırın ustaları ise 320 dereceyi gören fırın ateşinin karşısında ekmek mücadelesi veriyor. Fırının içinde hissedilen 60 derecenin üstündeki ısı sebebiyle yazları zorluklar yaşadıklarını belirten ekmek imalatçısı ustası Ali Bitkin, ‘Bu işin en güzel yanı hizmet etmektir’ dedi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği Şırnak’ta termometreler 40 dereceleri gösterdi. Gündüz vatandaşlar bunaltıcı sıcaklar sebebiyle evlerinde kalmayı tercih edince cadde ve sokaklar boşaldı. 320 dereceyi gören fırın ateşinin karşısında ekmek mücadelesi veren fırıncılar ise çift vardiyaya döndü. Dükkanların içindeki ısı 60 dereceleri görürken, devamlı ter döken ustalar her gün 8 litreye kadar su tüketiyor. Sabahın 6’sında ateş karşısında süregelen mesaileri gece geç saatlere kadar sürüyor.

‘AKŞAMA KADAR 4 LİTRE SU İÇİYORUZ’

Ekmek imalatçısı ustası Ali Bitkin, yaz ayında fazlaca güçlük çektiklerini söylemiş oldu. Bitkin, ‘Sıcak olduğundan dışarıda millet 40 aşama altında çalışırken, fırın çalışmadığı halde 60-70 aşama ısı var içeride. Bu işin en güzel yanı hizmet etmektir. Çift vardiya çalışıyoruz. Gece vardiyası akşam 21.00’den sabah 06.00’ya çalışıyor. Biz gündüz vardiyası sabah saat 06.00’dan akşam 17.00’ye kadar çalışıyoruz. Akşama kadar ortalama 4 litre su içiyoruz. Bu 4 litrenin neredeyse 3 litresi ter ile gidiyor. İnsan fırında durduğu yerde terliyor. Konuşurken bile insan terliyor. Şundan dolayı fırının içi hakkaten fazlaca sıcak oluyor. Ekmeğin 320 derecede pişerken, dükkan içindeki ısı ise 70 dereceleri bulabiliyor. Fakat korunma yöntemi olmuyor. Elimizde yalnız su var. ya yüzümüzü yıkıyoruz ya da suyu içiyoruz’ dedi.

‘FAZLA SICAK OLDUĞUNDA ARA VERİYORUZ’

13 senedir fırın ocağında çalışan Fettah Yorga ise ‘Kimi zaman eve gidiyorum akrabalarım bugün fazlaca sıcak diyor. Biz fark etmiyoruz. Şundan dolayı dışarıdaki ısı ile fırındaki ısı bir değil. Dışarıda hava sıcaklığı 30 aşama ise içerde kesinlikle 35 yada 40 dereceyi buluyor. Kimi zaman ikimiz de dayanamıyoruz dışarı çıkmak zorunda kalıyoruz. Fırını terk ediyoruz fırından elli altmış metre uzaklaşıyoruz. Ben 13 senedir bu iş yerinde çalışıyorum. Bir sürü dost gelip gitti, dayanamadılar bazıları. Kışın hava fazla soğuk olduğu süre hamur harcı sıkıntısı yaşıyoruz. Kabarmıyor, mayalanmıyor. Yazın dikkat etmesek hamur harcı fazla mayalanıyor ekmek çıkmıyor. Eğer fazla sıcak olursa duş alırsak, alışkanlık haline gelir. Fakat elimizden geldiği kadar dayanmaya çalışıyoruz. Fırının önünde kalan arkadaşımız dayanamıyor. Fazlaca fazla sıcak olduğunda ara veriyoruz. Hamurumuzu birazcık erteliyoruz’ diye konuştu.

Ekmek imalatçısı Şırnak su Güncel Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.