Son dakika haberi | Kosova Hükümeti, kimlik belgesi kararının uygulanmasını erteledi

Kosova Hükümeti, Sırbistan‘a karşı kimlik belgesi kararının uygulanmasını 30 gün erteleme sonucu aldı.

ABD Büyükelçisi Jeff Hovenier, bu gece Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında, Sırbistan‘a karşı kimlik belgesi kararının uygulanmasının 30 gün ertelenmesi teklifinde bulunduğunu açıklamıştı. Bunun üstüne hükümet tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, Sırbistan‘a karşı kimlik belgesi mütekabiliyet kararının uygulanmasının 1 Eylül 2022 geçmişine kadar ertelendiği duyuruldu.

Açıklamada, barikatların kaldırılması ve tekrardan hareket özgürlüğünün sağlanmasıyla beraber kararın uygulanmasının 30 gün erteleneceği ifade edildi.

Kosova Hükümeti’nin Sırbistan vatandaşlarına karşı kimlik belgesini tanımama kararının bu gece itibarıyla yürürlüğe girecek olması, Sırpların çoğunlukla olduğu Kosova‘nın kuzeyinde tansiyonun tırmanmasına niçin oldu.

Sırpların şehiir merkezinde toplanması için çalan sirenler, peşinden sınır kapılarının kapatılması, Sırpların kuzeydeki yollara barikat kurması, Kosova polis güçlerinin kuzeye hareket etmesi, kuzeyde gerilmiş saatlerin yaşanmasına niçin oldu.

Sırpların çoğunlukta olduğu Kosova’nın kuzeyinde yaşanmış olan gerginliklerin peşinden, NATO’nun ülkedeki sulh Gücü KFOR, istikrarın tehdit edilmesi halinde Kosova’nın kuzeyine müdahale etmeye hazır bulunduğunu duyurmuştu. NATO liderliğindeki KFOR misyonu, durumu yakından izlediğini belirterek, 1999 tarihindeki 1244 sayılı BM Sonucu’ndan meydana gelen görevine uygun olarak istikrarın tehdit edilmesi durumunda müdahale etmeye hazır bulunduğunu bildirmişti.

Kosova’nın tüm halkı için güvenli ve emniyetli bir çevre ve hareket özgürlüğü sağlamak için BM yetkisinin günlük uygulamasını gerçekleştirdiğini hatırlatan KFOR, BM yetkisine uygun olarak Kosova’da devamlı güvenli ve emniyetli bir ortamı sürdürmek için lüzumlu tüm önlemleri alacağına vurgu yapmıştı. – PRİŞTİNE

Birleşmiş Milletler Sırbistan Hükümet Kosova Siyaset Haberler Son Dakika

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.