Tayvan’dan Çin’e cevap: “Hiçbir askeri işgale göz yummayacağız”

Tayvan Anakara İşleri Konseyi (MAC), Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilişkin açıklamalarını eleştirerek, “Ulusal egemenliğimizi emin bir halde koruyoruz ve hiçbir askeri işgale göz yummayacağız” dedi.

Abone ol

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Çin ile ABD içinde kriz çıkaran Tayvan ziyareti tamamlandı. Pelosi ve beraberindeki heyetin Tayvan’dan ayrılmasının peşinden Tayvan Anakara İşleri Konseyi yapmış olduğu resmi açıklamada Çin’in sert tutumunu eleştirdi. Açıklamada, “Tayvan’ın ülkenin özgürlük ve demokrasi değerlerini destekleyen internasyonal dostlara devamlı kapısı açıktır. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti, güvenlik çıkarlarına bağlı uzun süredir devam eden kuvvetli Tayvan-ABD dostluğu ve ortaklığının mühim bir göstergesidir. Tayvan, 23 milyon nüfusuyla sağlam demokratik direnci olan bir toplumdur. Bu özelliği yardımıyla Tayvan’a internasyonal destek sağlanması oldukça olağandır. Otoriter rejimlerin ulusal egemenliğimize yönelik tacizlerini engellemede ve Hint-Pasifik bölgesinin hem sulh hem de istikrarını beraber korumada başarı göstermiş olacağımıza kuvvetle inanıyoruz” denildi.
Açıklamada, “MAC olarak Tayvan’a yönelik Çin Komünist Partisi tarafınca meydana getirilen sindirme ve misilleme hareketlerini yakından takip ederek yürüttüğümüz araştırma sonucunda tüm bu kampanyanın ÇKP tarafınca organize edilen, küresel toplumu Tayvan’a verdikleri desteği geri çekmeye zorlamayı amaçlayan baskı politikaları bulunduğunu fark ettik” ifadelerine yer verildi.

“ÇKP, internasyonal düzeni ihlal etti”
Açıklamada, “ÇKP’nin Tayvan Boğazı ve bölgedeki durumları daha da kötüleştirerek Tayvan’ı bir birleşme müzakeresine zorlama hedefini ilerletmek için Tayvan’ı izole ve çaresiz hale getirme ihtimalini göz ardı etmiyoruz. Eğer bu gerçekleşirse, Doğu Asya’nın barışı ve refahı büyük çekince altına girecek. MAC, demokratik ulusları dayanışma göstermeye, tutumumuzu açık bir halde dile getirmeye ve otoriterliğin yayılmasını durdurmak için karşı önlemler almaya çağırıyor” denildi.
Tayvan Boğazı’nın iki yakasının birbirine doğal olarak olmadığının bir gerçek olduğu belirtilen açıklamada, “Pekin makamlarından gelen hiçbir baskı bu gerçeği değiştiremez. Hükümetimiz, Tayvan Boğazı’nda barışı koruma politikamızda tutarlı olmaya devam ediyor. Ulusal egemenliğimizi emin bir halde koruyoruz ve hiçbir ‘askeri işgale’ göz yummayacağız. ÇKP’nin gayri meşru ve haksız eylemleri Tayvan Boğazı’nın statükosunu baltaladı, insanların hayatlarını ve varlıklarını tehlikeye atarak kurallara dayalı mevcud internasyonal düzeni ciddi şekilde ihlal etti. Buna karşılık hükümetimiz kurumlar arası toplantılar düzenliyor, durumun gelişmelerini yakından izliyor, yanıtlarımızda sağduyulu ve dikkatli davranmaya itina gösteriyoruz. İşte bu yüzden de ÇKP’nin toplumumuzu bölmek için bilişsel cenk ve sızmalarını önlemeye devam ediyoruz” sözlerine yer verildi.
Açıklamada ek olarak ABD dahil olmak suretiyle komşu ülkelerle yakın temas ve ortaklaşa iş içinde olunduğu belirtilerek, “Ordumuz Çin’le olan durumla ilgili yüksek alarmda. Zamanında ve uygun tepkiler vermeye tamamen hazır. Tayvan halkı, hükümetimizin her türlü duruma karşı hazır olduğundan güvenli olabilirler” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.