Tazminatının tamamlanmamış verildiğini iddia eden hanım işçi fabrikanın çatısına çıktı

Tuzla‘da bir tekstil fabrikasında çalışan ortalama 350 işçi, Temmuz ayı sonunda kapanacak olan tekstil fabrikasından tazminatlarının tamamlanmamış verildiğini iddia ederek fiil yapmış oldu.

Alacaklarının bulunduğunu, tazminatlarında kesinti yapıldığını ve ücretlerin tam olarak yatırılmadığını iddia eden yapınak işçileri, fabrikada 5 gün ilkin iş bırakarak bırakım yapma sonucu aldı. İşçiler arasından bir bayan ise duruma isyan ederek tepki göstermek amacıyla fabrikanın çatısına çıktı. Eylemin yapıldığı fabrikaya çevik kuvvet polisleri de sevk edildi.

Tuzla'da tazminatının eksik verildiğini iddia eden kadın işçi fabrikanın çatısına çıktı

Yapınak işçilerinden Öznur Turan, “5 senelik işçiyim. Burada bir ay öncesinde kapatma sonucu alındığı bizlere söylendi. Haklarımızın hepsinin verileceği söylendi fakat çalıştığımız süre içinde kimse bizlere yasal haklarımızdan bahsetmedi. Kendimiz araştırma yaptık. 29 arkadaşımız işten çıkarıldı. O vakit biz anladık ki tazminatlarımızın yalnız yüzde 45’ine denk gelen fiyatı öneriyorlar. Fakat bizim istediğimiz bu değil. Arkadaşlarımız esasen fena bir dönemde bayram öncesinde kapıya konuldu. Biz tüm haklarımızı eksiksiz olarak istiyoruz. Bizim emeğimizi asla edemez. Emeğimizi yüzde yüz verme sözü almadan gitmeyeceğiz” dedi.

Tuzla'da tazminatının eksik verildiğini iddia eden kadın işçi fabrikanın çatısına çıktı

Songül Baş, “17 senedir burada çalışıyorum. İş verenimiz haklarımızı vermeden bizi işten çıkarmak istiyor. Kıdem tazminatı, suç duyurusu tazminatı, ikramiyelerimizi, hatta senelik iznimiz bile içeride, onu da vermiyor Bizlere düşük rakamla tazminat teklif etti. Ikimiz de bunu kabul etmedik. Direnişimizin 5’inci günündeyiz. Bir arkadaşımız çatıya çıktı ortalama 3 buçuk saattir orada. Dediler ki ‘3 kuruş için çatıya mı çıkılır.’ Madem 3 kuruş o vakit bizim paramızı ödeseydin, hakkımızı verseydin. Biz sadaka istemiyoruz hakkımızı istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tazminatının tamamlanmamış verildiğini iddia ederek fabrikanın çatısına çıkan hanım işçi ve fiil meydana getiren öteki işçiler havadan görüntülendi.

Tuzla 3. Sayfa Haberler

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.